Almanya

Berlin

 • Başkent

  Berlin

 • Resmi Dil

  German

 • Nüfus

  83,02 milyon

 • Para Birimi

  Euro

Genel Bakış

Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden pek çok kişi Almanya'daki üniversitelerde eğitim almayı amaçlamaktadır. Almanya genelindeki üniversitelerde kaliteli ve köklü bir üniversite eğitimi alma fırsatı bulunmaktadır.

Almanya’da Eğitim Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden pek çok kişi Almanya'daki üniversitelerde eğitim almayı amaçlamaktadır. Almanya genelindeki üniversitelerde kaliteli ve köklü bir üniversite eğitimi alma fırsatı bulunmaktadır. Hareketli bir öğrenci hayatı, ortalama maliyetlerle akademik yaşamınızı sürdürme şansı, temiz ve düzenli bir şehir, bilimsel ve akademik çalışmalara ayrılan geniş maddi kaynaklar gibi daha nicesi Almanya’daki eğitim hayatında sizlere sunulmaktadır. Dünya’nın 4. Büyük ekonomisine sahip olması, mezuniyet sonrası öğrencilere sağladığı çalışma imkanı ve eğitim kalitesi gibi etkenler Almanya’yı gözde ülkelerden biri haline getirmektedir. Alman üniversiteleri; teknik bilimler, psikoloji, işletme, ekonomi gibi alanlarda özellikle Türk ve Avrupa kökenli öğrenciler tarafında özellikle tercih edilmektedir. Ayrıca 45 Alman üniversitesi “QS World University Rankings 2021” e göre ilk 1000’de bulunmaktadır. Almanya’da birçok lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, ülkemizde YÖK denkliği açısında sorun yaşamamaktadırlar.

Almanya’nın kendi eğitim sistemini inceleyecek olursak, ülkemizdeki eğitim sisteminden farklı kurumların var olduğunu görebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Kindergarten (Anaokulu): 3-6 yaş çocukların bulunduğu okul öncesi eğitimi

Grundschule (Temel Eğitim): 6 yaşından başlayıp genellikle 4 yıl süren temel eğitimdir. Bu eğitimi sonunda öğrenciler yetenekleri ve başarılarına göre farklı okullara ayrılmaktadırlar.

Hauptschule (Temel Okul): başarı anlamında iyi olmayan öğrencilere eğitim veren kurumdur. 10. sınıfa kadar temel ve mesleki eğitim alır. 10. Sınıfın sonunda yapılan sınavda öğrenci başarılı olursa Gymnasium’a geçme hakkın kazanır. Başarısız olursa Hauptschule diploması alarak kalifiye işlerde çalışabilir.

Realschule (Ortaokul): Hauptschule’ye göre daha kapsamlı eğitimin verildiği kurumdur. Öğrenci burada 10. Sınıfa kadar eğitim almaktadır. Öğrenci buradaki eğitimini bitirdiğinde kamu yada ekonomi hizmetlerinde işe girebilir veya meslek lisesine devam edebilir.

Gymnasium (Akademik Lise): Türkiye’deki lise eğitimine denk gelen eğitim kurumudur. Akademik bir hayat hedefleyen öğrenciler en kapsamlı eğitimi burada almaktadırlar. 12. Sınıflarını bitiren öğrenciler meslek yüksek okuluna devam edebilirler. 13. Sınıfı bitiren öğrenciler ise üniversite eğitimi alma hakkı sağlayan “Abitur” derecesini almaktadırlar.

Neden Almanya’da Lisans Eğitimi?

Almanya’nın lisans eğitimi bakımından belki de en avantajlı konumda olmasının sebebi; Almanca eğitimin ücretsiz olmasıdır. Alman üniversitelerinde Almanca eğitim almak isteyen bir öğrenci diğer Avrupa ülkeleri, Kanada, Amerika, İngiltere’de olduğu gibi eğitim için ücret ödememektedirler. Sadece dönemlik okul harçlarını ödeyerek Almanya’nın sosyal devlet olanaklarından yararlanmaktadırlar. Bahsedilen dönemlik ücret üniversitelere bağlı olarak dönemlik €300 - €1500 arasında değişiklik göstermektedir. Almanya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl / 6 dönem sürmektedir. Bazı alanlar 3 yıl / 6 döneme ek olarak 1 dönemlik staj talebinde bulunabilmektedirler.Eğitimin ücretsiz olmasının haricinde ülkedeki teknik üniversitelerin çokça olması özellikle mühendislik alanlarındaki eğitim kalitesi ve başarısını göz önüne sermektedir. Almanya, öğrenciye mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama vizesi hakkı vermektedir. Öğrenci bu süre zarfında iş bulduğunda ülkede vize sorunu olmadan kalma hakkına sahip olmaktadır. Kaliteli bir eğitim, üst seviye yaşam standardı, teori ile harmanlanmış pratik eğitim ile birlikte AB’nin gözbebeği Almanya’daki hayata hazır olun!

Almanya’da Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için gerekli bazı kriterleri bulunmaktadır.

İlk ve en önemli şart eğitim almayı düşündüğünüz bölümü ülkemizde 4 yıllık örgün olarak kazanmış olmanız gerekmektedir. Bunun için ÖSYM sınav sonucunuzun ve yerleşim belgenizin elinizde olması gereklidir. Kazandığınız bölüme ülkemizde kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Almanya’da kazanmış olduğunuz bölümü okuma zorunluluğunuz yoktur; eğer kazandığınız bölüm okumak istediğiniz bölüm ile ilişkili ise o bölüme başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır: örneğin ülkemizdeki üniversite sınav sonucunuza göre “Bilgisayar Mühendisliği” kazanmış iseniz Almanya’da “İnşaat Mühendisliği”ne başvurmak hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde üniversitenin 1. Yılı, 2. Yılı veya 3. Yılın 1. Döneminde iseniz Almanya’da lisans eğitimine başvurma hakkınız bulunmaktadır. Burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta ise aldığınız derslerin Almanya'daki eğitiminizde sayılıp sayılmayacağına dair bir kesinlik bulunmamasıdır.

Bir diğer şart ise mezun olduğunuz lise türü ve lise diploma puanınızdır. Almanya’da mezuniyet geçerliliği kabul edilen lise türleri: Temel Lise, Anadolu Lisesi, Fen Lisedir. Genel veya sosyal bilimler için minimum 70; Mühendislik alanları için minimum 75 puana sahip olmanız gerekmektedir.

Üçüncü şart ise dil yeterliliğidir. Dil seviyeniz B2-C1 aralığında olmalıdır. Dil seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin gerekli seviyeye gelmeleri gerekmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için başvuru yapıp şartlı kabul alabileceği üniversiteler de bulunmaktadır. Almanca dil yeterliliğinizi kanıtlamak için DAAD’a göre şu belgeleri sunabilirsiniz: DSD2 / TestDaf4-5 / DSH2-3 / Goethe C2/ Telc C1

Gerekli diğer belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Ayrıntılı CV / özgeçmiş, Niyet mektubu, referans mektubu, gerekli görüldüğü takdirde diğer belge ve sertifikalar. Almanya’da üniversite başvuruları genellikle yılda 2 kez yapılmaktadır: Kış Dönemi (Ekim): 15 Nisan - 15 Temmuz Yaz Dönemi (Nisan): 15 Kasım - 15 Ocak

Almanya’da Lisans Eğitimi Maliyetleri

Almanya’da Almanca lisans eğitimi genellikle ücretsizdir. Dönemlik okul ücretini ödemeniz yeterlidir. Ancak bazı eyaletler ise farklı ücret politikaları uygulamaktadır. Almanya üniversiteleri okul ücretleri genelde €200 – €400 aralığında iken sadece Baden-Württemberg eyaletindeki üniversitelerin ücretleri €1.500 civarındadır. Ücretsiz eğitimden bahsettiğimiz üniversiteler devlet üniversiteleridir. Almanya’da son yıllarda vakıf üniversiteleri de mevcut hale gelmiştir ve bu üniversiteler İngilizce dilinde de eğitim vermektedir. Bu vakıf üniversitelerinin maliyeti bölüme, üniversitenin bulunduğu şehre ve üniversitelerin eğitim politikalarına göre değişir. Lisans eğitim maliyetleri yıllık ortalama €3.000’dan başlamaktadır.

Neden Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi?

AB’nin gözbebeği Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak öğrenciyi prestijli bir konuma taşımaktadır. Dünya sıralamasında en iyi üniversiteler sahip olması, iş ve kariyer seçeneği sunması Almanya’yı yüksek lisans alanında da üste taşımaktadır. Yüksek lisans eğitimi genellikle 3 veya 4 dönem sürmektedir. Eğitim dili Almanca yada İngilizce olarak da seçilebilmektedir. Dil seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin gerekli seviyeye gelmeleri gerekmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için başvuru yapıp şartlı kabul alabileceği üniversiteler de bulunmaktadır. Yüksek lisans mezuniyeti sonrasında Almanya’da kalma imkanınız bulunmaktadır.

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Yüksek lisansa başlamak için ilk etapta 4 yıllık bir örgün eğitimden mezun olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans için başvuracağınız üniversitelerin kendilerine has kriterleri vardır fakat; genel olarak belirtmek gerekirse minimum da 2.70 – 2.75 civarında mezuniyet notu gerekmektedir. Başvurmayı düşündüğünüz program işletme alanı ile ilgiliyse minimumda 3.00 mezuniyet puanı gerekmektedir. Diğer bir şart ise dil seviyesidir. Öğrenciler Almanya’da Almanca veya İngilizce yüksek lisans programına başvurabilirler. Eğer öğrenci Almanca yüksek lisans başvuruyorsa sertifikalı olarak C1-C2 seviye Almanca istenmektedir. İngilizce yüksek lisans programları genellikle özel üniversitelerin bünyesindedir ve her bir üniversitenin dil seviyesi için belirlediği şart farklı olabilir. Bu konuda en net bilgiyi danışmanınız vasıtasıyla elde edebilirsiniz. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için başvuru yapıp şartlı kabul alabileceği üniversiteler de bulunmaktadır. Dil yeterliliğinizi kanıtlamak için DAAD’a göre şu belgeleri sunabilirsiniz: Almanca için: DSD2 / TestDaf4-5 / DSH2-3 / Goethe C2/ Telc C1

İngilizce için: TOEFL/IELTS

İlk etapta gerekli dil şartını sağlayamıyorsanız şartlı kabul veren üniversiteler de mevcuttur. Türkiye’den farklı olarak Almanya’daki yüksen öğrenim kurumları yüksek lisans başvurularınız için sizden staj / iş deneyimi isteyebilmektedirler. Hatta bazı bölümler sizden 2. veya 3. dil yeterliliği de bekleyebilirler. Almanya’da yüksek lisans başvuruları genellikle yılda 2 kez yapılmaktadır:

Kış Dönemi (Ekim): 15 Nisan - 15 Temmuz Yaz Dönemi (Nisan): 15 Kasım - 15 Ocak

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi Maliyetleri

Almanca olarak seçilen eğitim genellikle ücretsizdir. Sadece dönemlik €150 - €500 aralığında katılım payı istenmektedir. İngilizce dilinde yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin ise eğitim ücretleri yıllık €5000 - €8000 aralığında değişiklik göstermektedir.

Almanya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi ve Şartlı Kabul Süreci

Almanya’da Türkiye ve diğer ülkelerde olduğu gibi üniversite bünyesinden bir hazırlık eğitimi mevcut değildir. Öğrenci istenilen dil seviyesini sağlayamadığında dilerse şartlı başvuru kabul eden bir üniversiteye başvurarak şartlı kabul alabilir. Şartlı kabul; istenilen dil seviyesini okulla anlaşmalı olan özel bir dil okulunda sağlayarak herhangi ekstra bir sınava ihtiyaç olmadan dil eğitim sonunda yüksek lisansa başlama imkanı sağlamaktadır. Bir diğer seçenek ise öğrenci bulunduğu ülkede Almanca kursu alarak üniversitelerin başvuru zamanında kabul gören bir sınava girerek belge alıp dil yeterliliğini kanıtlayabilir.

Almanya’nın Tarihi

Şimdiki Almanya olarak bilinen bölge, yüzyıllar önce Cermen kabileleri tarafından kurulmuştur . İlk olarak Alman monarşisinin babası olarak kabul edilen Şarlman yönetimi altında Frank İmparatorluğu'nun bir parçası olmuşlardır. Almanya'nın çoğu da Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur ve 1700'den 1918'e kadar Almanya'da Prusya Krallığı kurulmuştur. 1914'teki I.Dünya Savaşı’nda kaybeden taraf Almanya olmuştur. Tahmini olarak 2 milyon asker kaybettiği bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya toparlanmaya çalışmıştır. Bu süreçte devrim meydana gelmiştir ve monarşi çökmüştür. Kısa süre sonra Adolf Hitler adında bir lider iktidara gelmiştir. Alman ırkının üstünlüğüne inanan Nazi partisini kurmuştur. Hitler bir diktatöre dönüştüğünde ise Alman imparatorluğunu genişletmeye karar vermiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda ilk başta Fransa dahil olmak üzere Avrupa'daki çoğu ülkeyi fethetmiştir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Müttefikler Hitler'i yenmeyi başarmışlardır. Savaştan sonra Almanya; Doğu Almanya ve Batı Almanya olmak üzere iki ülkeye bölünmüştür. Doğu Almanya, Sovyetler Birliği'nin kontrolü altındaki komünist bir devlet iken, Batı Almanya ise serbest piyasa devletiydi. Berlin Duvarı, insanların Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçmasını önlemek için iki ülke arasında inşa edilmiştir. Berlin duvarı, Soğuk Savaş'ın odak noktası haline gelmiştir. Ancak Sovyetler Birliği'nin ve komünizmin çöküşüyle ​​Berlin Duvarı 1989'da yıkılmıştır. 3 Ekim 1990'da Doğu ve Batı Almanya tekrar bir araya gelerek bir ülke olmuşlardır.

Almanya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

Almanya, sınırlarının çoğunu birçok Avrupa birliği üyesi ülkeyle paylaşmaktadır: Kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyde Avusturya ve İsviçre, batıda Fransa, kuzey batıda ise Belçika ve Hollanda bulunmaktadır. Burada üniversite alacak olan öğrencilerin bu ülkeleri ziyaret etme şansı bulunmaktadır. Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30 dereceyi aşmaktadır. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir.

Almanya’nın Popüler Şehirleri

Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan bu ülkede yaşamak; Doğu ve batı kültürünü deneyimlemek anlamına gelmektedir. Almanya’nın başkenti Berlin’dir. Berlin, Almanya’nın en kalabalık nüfusa sahip olan ve en çok göç alan şehridir. Ayrıca 1961’den 1990 yılına kadar utanç duvarı olarak bilinen “Berlin Duvarı”na ev sahipliği yapmıştır. 2. şehir, Almanya’nın dünyanın kapısına açılan şehir olarak da bilinen Hamburg’dur. Hamburg ayrıca dünya üzerindeki 6. Metropol şehirdir. 4. şehir olan Köln, UNESCO Kültür Mirası listesine meşhur “Köln Katedrali” ile adını yazdırmıştır. Kozmopolit bir yapıya sahiptir ve şehirde çok sayıda yabancı ikamet etmektedir. Köln, en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. 5. Şehir olan Frankfurt ise; Ortaçağ’dan itibaren Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden olmuştur. Günümüzde Frankfurt sadece Almanya değil, Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyük şehridir.

Ulaşım

Almanya Türkiye arasındaki hava yolu mesafesi 2500 km'dir. Karayolu mesafesi ise yaklaşık 3200 km'dir. Almanya’ya uçakla gidilebileceği gibi farklı alternatif ulaşım yollarının da olması avantajdır. Bununla birlikte en hızlı ulaşım şekli uçak yolculuğudur. İç hatlardaki gelişmiş metro, otobüs ve demiryolu ağı öğrencilerin hayatını kolaylaştırır.

Almanya ’ya

Türkiye’den Almanya’ya uçuş süresi uçuşun aktarmalı veya aktarmasız olması durumuna göre değişse de 3 ila 4 saat arası sürer. En büyük ve bilinen havalimanı olan Frankfurt havaalanına direkt ve aktarmalı birçok uçuş vardır. Ayrıca Münih, Köln, Stuttgart, Düsseldorf, Hamburg, Berlin gibi şehirlerin kendi uluslararası havalimanlarının olması, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin ulaşımını kolaylaştırır. Almanya uçak bileti fiyatları da uçuşun direkt ya da aktarmalı olmasına ve havayolu şirketine göre değişkenlik gösterir. Uluslararası havalimanlarının hemen hemen her şehirde olması nedeniyle öğrenciler herhangi bir havayolu üzerinden Almanya uçuşları konusunda destek almakta zorlanmazlar.

Almanya’da

Almanya’da yaşamaya başlayan öğrenciler ülkenin geniş bir toplu taşıma ağına sahip olduğunu görür. Almanya, Avrupa içindeki merkezi konumu nedeniyle, ülkeler arası ticari mal taşıma hacminde yeri oldukça yüksek seviyededir. Karayolu taşımacılığının, ulaşımdaki rolü hayli fazladır Almanya, tarihteki ilk yüksek hıza izin veren otoyolların (otoban) yapıldığı ülkedir. Alman otoyolları, herhangi bir hız limitine sahip değildir. Almanya’da demiryollarının toplam uzunluğu 40,826 km’dir. Demiryolları şehirlerarası ve şehir içi hizmetin haricinde ülkeler arası da hizmet vermektedir. Zürih, Viyana, Paris, Brüksel gibi şehirleri ziyaret etmek isteyen öğrenciler için muazzam bir tercihtir. Almanya'nın birçok şehrinde yeraltı ulaşım sistemi (banliyö ulaşım sistemi) mevcuttur. Bazı büyük şehirler, tramvay sistemlerini geliştirmiştir ve standartlara ulaştırmıştır.

Almanya’da Konaklama

Almanya’da öğrenci olmak eğitim almaktan daha fazlasıdır. Almanya’nın öğrencilere sunduğu imkanlar kültürel olarak da gelişmelerine katkı sağlar. Öğrenci olmanın diğer önemli gerekliliği de barınmadır. Birçok ülkenin aksine Almanya’daki üniversiteler öğrencilere konaklama imkanı sunmamaktadır. Bu noktada öğrencinin tercihleri şunlardır

: Öğrenci Yurdu: Birçok uluslararası öğrencinin tercih ettiği konaklama biçimidir. Yurt konaklaması diğer öğrencilerle tanışıp kültürel bir birlik kurmak için mükemmel bir tercihtir. Tercih edilmesindeki diğer önemli noktalardan biri de diğer konaklama türlerine göre daha ucuz olmasıdır. Almanya’da öğrenci yurdu konaklama ücreti aylık €250’dan başlamaktadır. Yurtların fiyatları binanın eski veya yeni olmasına yada odanızın büyüklüğüne göre değişmektedir. Öğrenci yurtlarına bir oda için başvuru yapmak istiyorsanız fakültenizin öğrenci birliği (studentenwerk) ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yurt konaklaması için önceden yer ayırtmanız gerektiğini unutmayın.

Paylaşımlı Konaklama: Bu seçenek ülkemizden de bildiğimiz üzere eve çıkma seçeneğidir. Özellikle birbirini tanıyan arkadaş grupları arasında oldukça yaygındır. Paylaşımlı konaklamada bir daire, yerli veya yabancı olan öğrencilerle birlikte kullanılmaktadır. Her bir öğrenci oda için belirli bir ücret öder (bu ücret odanın veya evin büyüklüğüne göre değişmektedir) ve ortak alanlar birlikte kullanılır; ısınma, internet gibi ihtiyaçların faturaları yine öğrenciler arasında paylaşılır. Almanya2da paylaşımlı konaklamada oda ücreti aylık ortalama €280’dan başlamaktadır. Paylaşımlı konaklama ayarlamak için özellikle üniversitenizin duyuru panolarını takip edebilirsiniz.

Bireysel Konaklama: Bu konaklama türü tek başınıza olabileceğiniz ve belki de en konforlu konaklama türüdür. Yerel gazeteler ve internet adresleri ile bulabileceğiniz kiralık evler mevcuttur. Kiralık evlerin ücretleri Almanya’da hangi bölgede olduğunuza göre değişiklik göstermektedir. Ortalama aylık kira ücretler €350 - €500 aralığındadır. Burada önemli olan bir diğer nokta ise kira sözleşmesidir. Evi kiralamadan önce sözleşme iyi okunmalı ve kiraya nelerin dahil olduğu iyi şekilde not edilmelidir.

Almanya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Almanya’da sağlık hizmeti ücretlidir. Hastanelerden yararlanabilmek için sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekmektedir. Hatta pek çok okul da bu sağlık sigortası poliçenizi sizden talep edebilmektedir. Öğrenciler için sağlık sigortası zorunludur. Sigorta için aylık yaklaşık €70.00 ayırmak gerekebilir.

Almanya’da Sosyal Yaşam

Almanya'daki öğrenci hayatı gerçek bir deneyimdir ve beklentilerinizi karşılayacaktır. Alman şehirlerinin çoğu, aktif bir gece hayatının ve çok çeşitli aktivite seçeneklerini sunmaktadır. Münih ve Berlin gibi büyük şehirler ziyaret edilecek olağanüstü yerlerle doludur, fakat küçük kasabaları da es geçmemelisiniz. Öğrenci dostu yerler, ders dışı etkinlikler ve festivalleriyle Almanya, hem eğitim hem de sosyal hayatı dengeleyebileceğiniz mükemmel bir yerdir. Almanlar uluslararası öğrencilere karşı çok konukseverdir. Bu nedenle size karşı oluşabilecek tavırlara karşı endişelenmenize gerek yoktur. Alman ülkesini ve tarihini daha yakından tanımakla ilgileniyorsanız, gidebileceğiniz çok sayıda müze, kale ve güzel doğal noktalar mevcuttur. Berlin Duvarı, Reichstag, Yahudi Müzesi gibi Berlin'in ünlü simge yapılarından BMW müzesine, Konstanz Gölü'ne veya Heidelberg Kalesi geziler düzenleyebilirsiniz.

Öğrenci Vizesi

Almanya’da 90 günden fazla kalmak isteyen öğrenciler D tip olarak geçen Ulusal vize türüne başvurmalıdırlar. Bu vize türüne başvurmak isteyen öncelikli olarak İDATA firmasının web sitesi üzerinden online olarak randevu talebinde bulunmalıdırlar. Randevu bedeli olarak €7.80 ödenmesi gerekmektedir. Vize harcı ise 18 yaş ve üstü kişiler için €75, 0-17 yaş arası çocuklar €37,50 şeklinde vize bölümünde nakit ve tam tutar şeklinde ödenmesi gerekmektedir. Vize başvurusu ortalama 4-6 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Vize Uzatma/Oturum

Almanya hükümeti uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulmasını desteklemektedir. Türk vatandaşı olarak Almanya’da üniversite okuduysanız mezuniyetinizden itibaren 18 ay içinde niteliklerinize göre bir iş bulduğunuz takdirde bu sürenin sonunda Almanya size oturum ve çalışma izni vermektedir.

Çalışma İzni

Almanya’da öğrenci olarak çalışmak isteyenlerin part-time (haftada 20 saat) çalışma izinleri vardır.

Banka İşlemleri

Almanya para birimi Euro’dur. Vize başvurusu esnasında bloke bir hesap veya Almanya hükümeti tarafından onaylı bir garantör sunmanız gerekmektedir. Size garantör olacak kişinin sadece aileden veya akrabalardan birinin olmasına gerek yoktur. 3. bir kişi size garantör olabilmektedir. Fakat garantörün sağlaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. İlk olarak garantör olacak kişi devletten sosyal yardım almamalı, emekli olmamalı, aylık €2000 - €3000 maaş veya gelir göstermelidir. Öğrencilerin herhangi bir Almanya bankasında bir banka hesabı olması önemlidir. Birçok uluslararası öğrenci, Almanya'daki eğitimlerini finanse etmek için bloke bir hesap kullanmaktadır. Ocak 2021'den bu yana, aylık 861 EURO / yıllık 10,332 EURO tutarında fon göstermeniz beklenmektedir. Bloke edilmiş bir hesaba aktardığınız paraya, siz ülkeye girene kadar erişim sağlanmamaktadır. Bankalar, bloke bir hesap oluşturmak için 50 ila 150 EURO arasında bir ücret alır. Almanya'ya vardığınızda, size daha sonra paraya erişmek için kullanabileceğiniz bir kart verilmektedir.

Almanya Hangi Dili Konuşur?

Almanya’da Almanca konuşulur.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya’ya üniversite eğitimi almak, bir şirkette çalışmak, turistik ziyaret gibi sebeplerle gitmek mümkündür. Her durumda, vize zorunludur. Olası seyahat yolları 3-4 saat arası süren havayolu veya ortalama 25 saat süren karayoludur.

Almanya Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Genellikle oturma izni, ibraz edilen belgelerin kabul edilmesinden sonraki 3 - 6 ay arasında onaylanmaktadır.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.