Avustralya

Kanberra

 • Başkent

  Kanberra

 • Resmi Dil

  English

 • Nüfus

  25,36 milyon

 • Para Birimi

  Australian Dollar

Genel Bakış

Her şeyden önce Avustralya eğitim sistemi bireylere ve bireylerin ihtiyaçlarına önem verir. Avustralya’nın çok kültürlü ve çok uluslu yapısı öğrenci topluluğu bilincinin gelişmesine olanak sağlamıştır.

Avustralya’ da Eğitim Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Her şeyden önce Avustralya eğitim sistemi bireylere ve bireylerin ihtiyaçlarına önem verir. Avustralya’nın çok kültürlü ve çok uluslu yapısı öğrenci topluluğu bilincinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Uluslararası öğrencilere birçok eğitim programı arasından seçim yapabilecekleri çok çeşitli öğrenim seçenekleri sunmaktadır. Avustralya eğitim kurumları; öğrenci memnuniyeti, istihdam edilebilirlik, yaşam kalitesi ve öğrenci topluluğu bilinci açısından derecelendirildiğinde dünya üniversiteleri arasında üst sıralarda yer alır. Ülkenin modern yapısı, zengin kültürü ve kozmopolit yapısının yanında öğrencilere sunduğu imkanlar ve eğitim ücretleri de ülkeyi cazip hale getiren sebeplerdendir. Bu durum Melbourne ve Sydney şehirlerinin birçok öğrenciye ev sahipliği yapmasına olanak tanımakta ve uluslararası etkileşimin oldukça fazla olmasına sebebiyet vermektedir. Avustralya’nın 41 üniversitesi vardır. Bunların 38’i devlet üniversitesi, 3 tanesi ise özel olarak desteklenmektedir. Avustralya akademik yılı, üniversite ve mesleki öğrenciler için şubat sonu/ mart başında başlamaktadır. Birçok okulun, yılda üç veya dört dönemi bulunmaktadır. Üniversite ve mesleki kurumların, her birinin sonunda Haziran ve Kasım ayında sınavların yapıldığı, iki dönemi vardır. Her sınavdan sonra iki haftadan dört haftaya kadar ara verilir. Uzun yaz tatili, Kasım’dan Mart’a kadardır.

Neden Avustralya’da Lisans Eğitimi?

vustralya eğitim sistemi, sahip olduğu Avustralya Yeterlilikler Çerçevesi ( Australian Qualifications Framework- AQF) sebebi ile diğer pek çok ülkenin eğitim sisteminden farklılık gösterir. 10 seviyeli AQF; okul, mesleki ve üniversite eğitimi yeterliliklerini tek bir ulusal sistemde bir araya getirir. Avustralya yaşam şartları olarak öğrencilere eğitim süreleri boyunca farklı kültürler tanıma olanağı sunarken ayrıca sunduğu iş olanakları ile öğrencilere yaşam standartlarının iyileşmesi konusunda destek olur. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’a kıyasla Avustralya, yaşam giderleri (örneğin kira gibi) ve okul ücretleri bakımından daha ekonomiktir. Öğrenciliğiniz boyunca çalışarak az miktarda ek gelir elde etme fırsatı da sunar.

Avustralya’da Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Avustralya üniversitelerine kabul edilebilmek için belli bir akademi ortalamaya ve İngilizce yeterlilik konusunda iyi bir standarda sahip olmak gereklidir. Üniversiteye giriş şartları her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenebilmektedir. Veterinerlik, Tıp ve Diş Hekimliği gibi belli konularda üniversite eğitimi görmek isteyenlerin oldukça rekabetçi bir ortamda iyi akademik ortalamalara sahip olmaları durumunda kabul edilme şansları vardır. Avustralya’da birçok üniversite artık Türkiye 12 yıllık sisteme geçtiğinden foundation (temel) istemeden kabul vermektedir. Öğrencilerin yine de iyi bir ortalama ile başvuru yapmaları şanslarını arttıracaktır. Bazı bölümler (Sanat ve Dizayn bölümleri gibi) portfolyo talep edebilmektedirler.

Avustralya’da Lisans Eğitimi Maliyetleri

Avustralya’da lisans ücretleri stabil bir ücret olmayıp üniversiteye ve tercih edilen bölüme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lisans eğitimlerinin ücretleri 1 yıllık 15.000 AUD – 38.000 AUD arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Neden Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi?

Avustralya’da master programları, master by coursework ve research olarak ikiye ayrılır. Master by research 2 yıl sürmektedir. Akademik alanda bir kariyer düşünüyorsanız master by research tercih edebilirsiniz. Coursework seçimi yaparak ise farklı dallara yönelebilirsiniz. Ancak akademik açıdan master by research önemli avantajlar sağlamaktadır. Avustralya master programları İngilizce’dir. Her üniversite İngilizce yeterlilik belgesi talep etmektedir. Avustralya’da master yapmanın sunduğu en önemli avantajların başında, vatandaşlık başvurusu ve çalışma izni gelmektedir. Tezli ve 2 yıllık bir master programının ardından Avustralya’da 24 ay çalışma izni alabilir ve vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Üstelik, ülkenin sunduğu iş olanaklarının ve prestijin fazla olması ile tüm dünyada ve Avustralya’da alanınız üzerinden iş bulmanız çok yüksektir.

Avustralya Yüksek Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Avustralya’ da master programına başvurabilmek için öncelikle 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak veya 4 yıllık üniversitede son sınıf öğrencisi olmak gereklidir. Master programları İngilizce ve devamlılık gerektirdiği için, İngilizce yeterlilik belgesi iletmeniz gerekmektedir. IELTS en az 6,5 TOEFL için ise 80 ve üzeri seviyede İngilizce ’ye sahip olmanız yeterli olacaktır. Başvuru gerçekleştirirken rekabet ortamında avantaj sağlamak için lisans ve İngilizce derecesine ek olarak araştırma kabiliyeti ve/veya iş tecrübesine sahip olmak büyük bir avantaj olarak kabul edilmektedir. Kabul aşamasında, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız araştırmalar, projeler ve alanınız ile ilgili edindiğiniz iş tecrübeleriniz büyük rol oynamaktadır. MBA program için GMAT, mühendislik master için GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de okulların ve yeterlilik sınavlarının başvuru tarihlerini kaçırmamaktır.

Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi Maliyetleri

Yüksek lisans eğitimi programlarının yıllık ücreti okula ve eğitim alanına göre değişim gösterebilmektedir. Okulların ücret durumu yıllık 20.000 AUD – 50.000 AUD arasında olabilmektedir.

Neden Avustralya’da Dil Eğitimi?

Avustralya sunduğu eğitim kalitesi ve yaşam şartları açısından öğrencilerin İngilizce dil eğitiminde en çok tercih ettiği ülkelerden birisidir. Genç ve dinamik nüfusuyla tam bir kültür mozaiği olan bu ülkede öğrencilere sunulan birçok kolaylık vardır. Avustralya’da uluslararası öğrenci olmanın avantajlarından birisi de çalışma izninin olmasıdır. Haftalık 20 saat çalışma izni vardır. Yurtdışından misafir ettiği öğrenci sayısı bakımından 3.sırada olan Avustralya, birçok şehrinde yer alan ekonomik dil okulu ve saygın eğitim geleneği ile başlıca rağbet gören ülkelerdendir. Başlıca dil eğitimi alınabilecek şehirleri; Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth olarak gösterilebilir. 20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Sidney Opera Binası, her yılbaşı ve haziran aylarında kutlanan, coşkulu ses ve büyüleyici ışık şovlarının kalbi olmakta.

Avustralya’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

Programa katılabilmenin ilk şartı lise veya lisans mezunu olmaktır. Bunun yanında okulun beklediği istenen seviyede İngilizce bilmek veya okulun kendi uyguladığı sınavdan geçer not almış olmak kabul için yeterli olabilmektedir. Dil seviye sınavını geçemeyen öğrenciler Avustralya’da dil becerilerini yeterli seviyeye getirecek bir dil okulunda dil eğitimlerini tamamladıktan sonra istedikleri eğitim programına geçmek için ön kabul alabilirler.

Avustralya’da Dil Eğitimi Maliyetleri

Dil okulları genellikle Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth şehirlerinde bulunur. Eğitim maliyetleri ve yaşam koşullarının diğer ülkelere göre daha uygun olmasına ek olarak 12 hafta ve üzeri bir kurs programına katılan öğrencilere haftalık 20 saat part-time çalışma iznine sahip olur. Hafta sonu tam zamanlı olarak kullanılabilir. Genel İngilizcenin yanı sıra ülkedeki dil okulları, yoğun İngilizce, iş İngilizcesi gibi farklı dil sınavlarına hazırlık kursları ve farklı sertifika programlarına hazırlama konusunda iddialı olan okullar bulunmakta, uluslararası öğrencilerin buluşma noktası olması sebebiyle farklı dil ve kültürleri tanıma olanağı sağlamaktadır. Bu okulların bulundukları şehirlere ve sundukları olanaklara göre maliyetleri farklılık gösterebilir. Tercih ettiğiniz bir okulun 4 haftalık maliyeti 1500 AUD – 2000 AUD arasında değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak kayıt, sağlık sigortası, materyal gibi ek ücretler de dil eğitimi maliyetinize eklenmektedir.

Neden Avustralya’da Stajlı Sertifika Eğitimleri?

Avustralya eğitim sistemi mesleki yönden gelişim için farklı sertifika ve staj programlarını içerir. Sertifika ve staj programları tam bir derece eğitimiyle aynı yeterlilikleri sağlar, ancak bu programlar çok daha kısa ve uygun fiyatlı olduklarından yabancı öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Bu programlar mesleki ve profesyonel eğitime odaklanırlar ve genellikle uygulamalı, pratik öğretim yöntemleri vasıtası ile sunulurlar. Bu uzun uzadıya akademik eğitim almak istemeyenler, profesyonel yeterlilikleri kısa bir sürede edinip iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için ideal bir seçenektir. Tam bir derece eğitimini tercih edemeyecek öğrenciler için sertifika ve staj programları; eğitimleri süresince yarı zamanlı işlerde çalışabilirler, böylece yaşam masraflarını nispeten daha kolay bir şekilde karşılama fırsatı bulabilirler. Avustralya’da ki birçok kurum, programın temel bir öğesi olan işe yerleştirmeler sunar. Bu durum öğrenciler için iş hayatına atılmadan önce ilk elden mesleki deneyim edinmeleri için eşsiz bir fırsattır.

Genel Kabul Şartları

Sertifika programları oldukça yoğun talep alan programlar olduğu için erken başvuru yapmak son derece önemlidir.

Program Maliyetleri

Avustralya’da sertifika ve staj programı için iki seçenek bulunmaktadır. Master kredilerinin alındığı sertifika programlar; bir veya iki dönem sürerek öğrencilere Postgraduate Certificate verilmektedir. Bu programın kabul şartları master programları ile aynıdır ve master programı tamamlamak gibi düşünülebilir. Ön lisans düzeyinde verilen programlara da sertifika denmektedir; bu program özel veya devlet okullarında alınabilir. Avustralya’da sertifika ve staj programlarının ücretleri kuruma, programın uzunluğuna ve konu alanına göre farklılık gösterir. Bu yüzden tercih edilen kurum ile doğrudan bağlantıya geçmek önemlidir. Genel olarak ortalama program ücretleri yıllık 2.000 AUD-7.000 AUD arasında değişmektedir.

Avustralya’nın Tarihi

Avustralya ya da resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre'de yer alan bir kıta ülkesi. Avrupalıların 18. yüzyıldaki keşif ve göçlerinden önce yaklaşık 50.000 yıldır yerli Aborjin halkı adaya ev sahipliği yapmaktadır. İlk yerleşim yapılan yıllardan itibaren nüfus düzenli bir şekilde artmış, adanın tamamı 19. Yüzyılın ortalarında keşfedilmiş olup, 5 yeni Kraliyet kolonisi kurulmuştur. 1 Ocak 1901’ de 6 koloni birleşerek federal yapı halini almış ve Avustralya Federal Devletleri’ni oluşturmuştur. Kurulduğu günden itibaren liberal – demokratik politik sistemi benimseyen Avustralya, 6 eyalet ve bağıl topraklardan oluşmaktadır. Ülke ayrıca İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında Norveç’in ardından 2. gelerek yaşam standardı, sağlık, eğitim, kişisel özgürlük ve politik haklar gibi birçok kriterde dünya genelinde üst sıralardadır. Öğrenciler eğitimleri boyunca ülkenin modern yapısını ve çok kültürlü halini tanıma şansı yakalayabilirler.

Avustralya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

Dünya’nın toprak açısından en büyük 7. Ülkesi olan Avustralya, bazen “ada kıta” olarak da adlandırılır. Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında uzanır. Dünyanın en büyük mercan resifi olan Büyük Set Resifi kuzey-doğu kıyısının hemen açıklarında 2000 kilometreden uzun bir şekilde bulunmaktadır. Avustralya’nın büyüklüğü ona, aynı ülke üzerinde değişik iklim ve yeryüzü görünümü vermiştir. Kuzey-Doğu’da tropik yağmur ormanları bulunurken, güney-doğu ve güney-batı bölgelerinde dağlık alanlar, merkezde ise kurak düzlükler bulunur. Avustralya, en düz kıta olma özelliğine de sahiptir. İnsanların büyük bir çoğunluğu ılıman iklimin hüküm sürdüğü Güney-doğu’ da yaşar.

Avustralya’nın Popüler Şehirleri

Avustralya’nın başkenti Canberra, en büyük ve en kozmopolit şehri ise Sydney’dir. Avustralya’nın ikinci büyük şehri ise Melbourne, dinamik sanat, moda ve mutfak harmanı sayesinde kentsel, belirgin ve hareketli kültürel ortama sahip kozmopolit bir şehirdir. Avustralya Futbol Ligi’nin kalbi burada atar. Brisbane küçük bir şehir tavrına sahip, büyük bir şehirdir. Avustralya’nın en cana yakın ve mütevazi insanları buradadır. Perth ise temiz hava ve güneşin şehridir. Plajları ve açık hava etkileşimli kültürü sayesinde ayrıca hareketli ve enerjik bir yerdir.

Ulaşım

Avustralya vizesi olanlar ülkeye havayolu ile seyahat ederler. İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı ya da direkt uçuş olmasına bağlı olarak genellikle 18-20 saat arası sürer. En işlek havalimanları arasında Adelaide, Brisbane, Sydney, Melbourne ve Perth olarak sayılabilir. Avustralya uçak bileti seyahatin hemen öncesi değil de erken rezervasyon imkanlarından yararlanılarak alındığında avantajlı olabilir.

Avustralya’da

Öğrenci olarak gidecek olanlar üniversitelerinin veya dil okullarının bulunduğu bir havalimanını tercih ettiklerinde havalimanından şehir merkezine giden otobüs ya da servisler ile istedikleri yere ulaşabilirler. Avustralya iç ulaşımda öğrencilere birçok kolaylık sağlamakta, neredeyse tüm eyaletlerde öğrencilere ücretsiz ulaşım hakkı sunulabilmektedir. Avustralya uluslararası ulaşımda kolaylık sağlayan hava taşımacılığının yanında ülkedeki geniş yer altı ve yer üstü ulaşım ağı hayatı kolaylaştırır. Avustralya konaklama konusunda da öğrencilere birçok imkân sunar.

Avustralya’da Konaklama

Hemen hemen her üniversitenin kampüs içinde ve dışında yurtları vardır. Kampüs hayatı ile iç içe yaşamak isteyenler için aynı zamanda ekonomik bir tercihtir. Tek başına ya da ev arkadaşı ile eve çıkmak isteyenler için Avustralya ev kiraları diğer ülkelere istinaden uygun olduğundan ev kiralamak da bir alternatiftir. Ayrıca aile yanında konaklama ya da apart dairede kalma da seçenekler arasında yer alır. Farklı alternatiflerin olması öğrencilere kendi bütçelerine uygun tercih olanağı sunar. Avustralya’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama 800 AUD – 2000 AUD, 4 haftalık ev-apart kiralama 600 AUD – 1200 AUD, 4 haftalık aile yanı konaklama ise ortalama 800 AUD – 1200 AUD arasında değişiklik göstermektedir.

Avustralya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Öğrenciler için bir diğer konuda sağlık konusudur. Yabancı öğrenci statüsünde Avustralya’da bulunan öğrencilerin eğitimleri boyunca sağlık sigortalarının olması önemlidir. Sağlık sigortası da gidilecek eyaletin uygulamalarına göre değişkenlik gösterebilir. Her eyalete özgür yasal düzenlemeler o eyaletin sağlık politikasını belirler. Bazı eyaletler öğrenciye ücretsiz sağlık hizmeti sunarken bazı eyaletlere giderken oranın belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık sigortası tedarik etmek yerinde olur. Ülke vatandaşları ve Avustralya’da sürekli kalmaya hak kazananlar devletin sunduğu sağlık imkanlarından ücretsiz faydalanabilirken öğrenciler ve geçici süreliğine Avustralya’da kalacak olanların durumu eyaletin uygulamasına göre değişir. Avustralya sağlık hizmetinin devlet kontrolünde olması sayesinde vatandaşların ve sürekli oturma izni alanların hizmete ulaşması kolaydır. Her öğrenci için bir sağlık sigortası bulunması zorunludur.

Avustralya’da Sosyal Yaşam

Bunun dışında Avustralya’da yaşam öğrenciler için renkli ve keyifli olmasının yanında ülkede bulunan refah seviyesi oldukça yüksektir. Suç oranı o kadar düşüktür ki sokaklarda polis dahi bulunmayabilir. Ülkenin ekonomik yapısı, öğrencileri kendi yaşam alanlarının dışına iterek farklı hobiler ve aktivitelere itebilmektedir. Hem yemek hem de eğlence kültüründen farklı olarak sanat ve modern düşünce yapısı esintileri oldukça fazladır. Deniz sporlarının yoğunlukla bulunduğu sahiller öğrenciler için vazgeçilmez sosyal yaşamları arasında gelir.

Resmi Prosedürler

Avustralya’ya her ne sebeple olursa olsun seyahat etmek isteyenlerin vize alması gerekir. Ülkenin oldukça yoğun oranda meslek, kendi alanında yetişmek isteyen öğrenci, kalifiye işçi aldığı bilinmektedir. Turist, göçmen veya ticaret yapmak amacıyla da ülkeye gitmek mümkündür. Avustralya vize konusunda oldukça çeşitlilik sunar. En çok tercih edilen vize türleri turistik, akraba – arkadaş ziyareti, öğrenci ve ticari vize olarak geçmektedir. Neredeyse tüm pasaport türleri vizeye tabiidir.

Öğrenci Vizesi

Avustralya öğrenci vizesi almak için hazır edilecek öncelikli belgeler; en az 1 yıl geçerli pasaport, öğrenci olunan okuldan alınacak öğrenci belgesi, Avustralya konsolosluğuna yönelik yazılmış niyet mektubu ve transkript, mezun öğrenciler için diploma fotokopisi, sağlık seyahat sigortası, dil seviyesi sertifikası, finansal yeterliliği gösterir belge ve diğer talep edilen form ve belgeler Avustralya vize başvuru konusunda gerekli evraklar arasındadır. Bu evrakların İngilizce olarak hazırlanmış olması önemlidir.

Göçmenlik İşlemleri

Avustralya göçmen alma konusunda oldukça kolay ve hazır yöntemler sunulabilmektedir. Master veya lisans eğitimi bitirmiş öğrencilere vizelerini uzatabilmek ve iş olanakları ile göçmen olabilme fırsatı verebilir. Sonrasında ise vatandaşlık başvurularını kabul edebilmektedir.

Çalışma İzni

Başvurusu kabul edilen öğrenciler ülkeye ulaşıp okula başladığında kampüs dışında haftalık 20 saate müsaade eden Avustralya çalışma izni iş olanaklarından faydalanırlar. Ayrıca ara tatillerde de tam zamanlı olarak çalışabilme avantajları vardır. Çalışma izni, dil okulu öğrencileri için en az 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilere part – time olarak verilmektedir.

Banka İşlemleri

Avustralya ’da yaşayan öğrenciler banka işlemlerini yapabilecekleri bir banka hesabına ihtiyaç duyarlar. Bu durumda hesap açtırmak zor değildir. Pasaport hesap açtırmak için yeterli olup 1 hafta gibi bir sürede banka kartı çıkar. Kredi kartının çıkması ise biraz zaman alır. Banka bir süre başvuru sahibinin para kullanma durumunu görmek ister.

Koronavirüs Pandemisi’nde Avustralya Seyahati

Bu süreçte Avustralya’ya gidecekler için 14 günlük zorunlu karantina sürecine girmek durumunda kalabilirler. Ayrıca ülkeye girişte negatif pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.