Fransa

Paris

 • Başkent

  Paris

 • Resmi Dil

  French

 • Nüfus

  67,06 milyon

 • Para Birimi

  Euro, CFP Franc

Genel Bakış

Fransızcayı tam anlamıyla yaşayarak öğrenmek istiyorsanız bunun için doğru adres Fransa’dır. Romantik dokusu, kafe sohbetleri, Fransa mutfağı ile, dünyaca ünlü müze ve sergiler ile Fransızcayı her yönüyle yaşamınıza ekleyebilirsiniz.

Fransa’daki Dil Eğitimi Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Fransızcayı tam anlamıyla yaşayarak öğrenmek istiyorsanız bunun için doğru adres Fransa’dır. Romantik dokusu, kafe sohbetleri, Fransa mutfağı ile, dünyaca ünlü müze ve sergiler ile Fransızcayı her yönüyle yaşamınıza ekleyebilirsiniz. Fransa; turistik gezi ve iş gezileri de dahil olmak üzere yıllık ortalama 82 milyon turist ağırlayarak dünyada en çok ziyaret edilen ülke statüsünde bulunmaktadır. Fransa'da, sportif, turistik ya da kültürel etkinliklerine dahil olabilirsiniz ve öğrenci olarak tüm bu etkinlikleri makul ücretlerle kullanma şansına sahipsiniz. Gelişmiş ülkeler arasında büyük bir ekonomiye sahiptir. Ülkede resmi dil Fransızca’dır. Dünya üzerinde yaklaşık 220 milyon kişi Fransızca konuşmaktadır. Paris, Nice gibi şehirler dil eğitimi almak için yetişkin öğrenciler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Ülkenin bünyesinde hem zincir kulların şubeleri hem de kendine has butik dil okulları bulunmaktadır. Fransa’daki dil okulları öncelikli olarak Campus France tarafından denetlenmektedir. Sizin için en uygun olanı okulu danışmanınızla birlikte tercih edebilirsiniz.

Fransa’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

Fransa’da herkes için uygun Fransızca dil eğitimi seçenekleri bulunmaktadır. Seviyeye veya alınmak istenen eğitimin yoğunluğuna göre bu kurslar arasından seçim yapılabilmektedir. En çok talep gören kurslar: hafta 20 saatlik Genel Fransızca, haftada 30 saatlik Yoğun Fransızca, DELF /DALF sınav hazırlık kursu

Fransa’da Dil Eğitimi Maliyetleri

Fransa’da dil eğitimi maliyetleri şehir bazlı olarak birbirine yakın olsa da özellikle yaşam ve konaklama açısından Paris, diğer şehirlere göre daha pahalı kalmaktadır. Fransa’da Paris haricinde dil eğitimi alabileceğiniz farklı şehirlerde bulunmaktadır. Burada şehir tercihiniz tamamen sizin nasıl bir ortamda hangi bütçe aralığında yaşamak istemenizle alakalıdır. Öğrenciler tarafından Paris, Nice La Rochelle, Lyon gibi şehirler yoğunlukla tercih edilmektedir. Örneğin Paris’te 4 haftalık Fransızca kursu €1200’dan başlarken bu ücret Nice’de haftalık €900’dan başlamaktadır. Kurs ücretinize ek olarak; konaklama, sağlık sigortası, kayıt ücreti, materyal ücreti havalimanı karşılama gibi ek ücretler de yer almaktadır.

Fransa’nın Tarihi

Fransa’nın tarihi milattan önceki dönemlere dayanmaktadır. İlk olarak Keltlerin istalasıyla tarih sahnesine çıkan Fransız toprakları, MÖ 51 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir. Fransız toprakları, kavim saldırıları sırasında Frenk kavminin eline geçmiştir ve onlar tarafından Fransız krallığı kurulmuştur. Ortaçağ’da yapılmış olan Yüzyıl Savaşları’nda İngiltere’ye karşı galip gelerek hem Avrupa merkezleri arasında hem de kendi içindeki monarşik yapısını güçlendirmiştir. 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi ile krallık yapısı yıkılmıştır ve cumhuriyet yönetimini benimsemiştir. Bu benimseme ile birlikte dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biri olmuştur. Fakat Napolyon’un yönetime gelmesiyle cumhuriyet kaldırılıp tekrar monarşi Fransa topraklarında hüküm sürmeye başlamıştır. Uzun süren Napolyon savaşlarından sonra 1830 yılı ve sonralarında yönetim şekli birkaç kez daha değişmiştir. Fransa en son, 1870 yılında üçüncü kez cumhuriyet olmuştur. 19 yüzyılda Fransa önemli bir sömürgeci haline gelmiştir ve 1. Dünya Savaşı’nda zafer kazanmıştır. Fakat 2. Dünya Savaşı’nda Nazi rejiminin baskısına maruz kalan Fransa’da rejim bir kez daha çökmüştür. İşgalin ardından ülkede dördüncü kez cumhuriyet ilan edilmiştir fakat dördüncü cumhuriyet rejimi de Cezayir Savaşı sürecinde çökmüştür. En son olarak 1958 yılında Charles de Gaulle tarafından beşinci kez cumhuriyet ilan edilmiştir.

Fransa’nın Coğrafi Konumu ve İklimi

Fransa, doğuda Almanya ve İsviçre, batıda Atlantik Okyanusu, kuzeyde İngiliz Kanalı, kuzeydoğuda Lüksemburg ve Belçika, güneydoğuda İtalya, güneyde Akdeniz, güneybatıda Andorra ve İspanya ve ile komşudur. Fransa’da bölgesel iklim hüküm sürmektedir. Ülkenin batısında okyanusal iklim göze çarpar. Burada kış ayları ılıman geçerken yaz ayları aşırı sıcaklık olmamaktadır. Fransa’nın doğusunda ise iklim kıtasal özellik göstermektedir. Bu iklim tipinde yazlar sıcak ve kışlar yağışlı geçmektedir. Fransa’nın güneydoğusunda ise Akdeniz iklimi hakimdir. Burada yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılıman ve yağışlı geçmektedir.

Fransa’nın Popüler Şehirleri

Başta Paris olmak üzere, Lyon, Nice, Bordeaux, Marsilya gibi şehirler Fransa’nın popüler şehirlerindendir. “Aşıklar Şehri” olarak bilinen Paris, Fransa’nın başkentidir ve ülkenin en çok turist alan şehridir. Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, tarihi çeşmeler, katedraller, müzeler kısacası büyüleyici yapılarıyla Paris, her daim turistlerin gözbebeğidir. Lyon ise gastronominin başkenti olarak kabul edilmektedir. Turistler, şehrin birçok noktasındaki restoranlarda yerel yemekleri deneyimleyebilmektedir. Lyon, kendine has bir ambiyansa sahiptir. UNESCO tarafında “Eski Şehir” unvanı verilmiş olup hala bu unvanı korumaktadır. Arnavut kaldırımlı sokakları, maceraya katkıda bulunan baştan çıkarıcı mutfak butikleri ve sevimli kafelerin keşifleriyle Lyon, çözülmeye bekleyen bri gizemdir. Nice, Fransa'nın en kalabalık şehirlerinden biri olmakla birlikte Fransız Rivierası'ndaki en ikonik konumdur. Fransız Rivierası'ndaki engebeli tepeler ve Akdeniz'in masmavi suları arasında yer alan Nice şehrinin, plajları, çiçek pazarı, eski kenti, çeşitli sanat galerileri ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Kendine özgü ve özenilen şaraplarıyla tanınan Bordeaux, dünyanın şarap başkenti olarak kabul edilmektedir. Bordeaux'da her yıl 700 milyon şişeden fazla şarap üretilmektedir. Buna ek olarak Bordeaux, UNESCO tarafından; zengin kültürel mirası ve mimari hazinelerin bolluğu nedeniyle “Dünya Mirası Alanı” olarak belirlemiştir. Bu zarif şehir, kalbinde görkemli ikiz kuleli bir katedralin bulunduğu 300'den fazla gizli anıta sahiptir. Marsilya, bu antik Akdeniz limanı, ana caddesi La Canebière ile hareketli bir şehir merkezine sahiptir. Kentin katedralleri ve orta çağdan kalma St. Laurent kilisesi görülmeye değerdir. Eski liman bölgesi çok çekicidir ve körfezin ortasında bulunan tarihi kaleye tekne turları yapılabilmektedir.

Ulaşım

Fransa’ya

Türkiye’den Fransa’ya ulaşımda zaman ve maliyet olarak en ideal yol uçaktır. Ülkenin uluslararası havalimanları: Lyon, Marseille, Nice, Paris-Orly, Paris-Charles de Gaulle, Toulouse’dir. Türkiye – Fransa arası her gün ülkemizden aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların süresi, kalkış yapılan şehre bağlı olarak ortalama 4 saat ile 4 saat 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye – Fransa arası karayolu ile yaklaşık olarak 30 saat sürmektedir.

Fransa’da

Fransa’da metro, tramvay ve otobüs seçenekleri mevcuttur. Fransa denince akla gelen ilk şehir Paris’te metro ağı oldukça gelişmiştir. Paris metrosu 14 hatta sahiptir: dünyanın en kapsamlı metrolarından biridir. Hafta içi saat 01.00'e, Cuma ve Cumartesi günleri saat 02.00'ye kadar çalışmaktadır. Geceleri otobüs ağı daha devreye girmektedir. Paris dışında, beş Fransız şehrinde metro hattı mevcuttur: Marsilya, Lille, Lyon, Rennes ve Toulouse. Metro istasyonlarında ve tramvay duraklarında genellikle bilet veya geçiş kartı satın alabileceğiniz otomatik veznedarlar vardır. Metronun haricinde bir diğer ulaşım aracı da bisiklet kiralamadır. Ulaşım biletleri bisiklet hariç tüm toplu ulaşımda kullanılmaktadır. Fransa’nın akla gelen ilk havalimanı olan Charles de Gaulle ile Paris arası 25 km’dir. Terminal ve şehir merkezi arasında düzenli otobüs seferi ve metro seferi mevcuttur. Bunun haricinde dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz.

Fransa’da Konaklama

Fransa’da öğrenciler için konaklama seçenekleri: aile yanı konaklama, özel yurt konaklaması ve ev-apart kiralamadır. En çok talep gören konaklama türleri ise yurt ve aile yanı konaklamadır. Paris ise diğer Fransa şehirlerine göre konaklamanın daha pahalı olduğu şehirdir. Yurt konaklamasında öğrenci, birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle bir arada bulunabilmektedir. Aile yanı konaklamada ise yerel bir aile ile konaklayan öğrenci, Fransız kültürünü ve Fransızca’yı yakından yaşamaktadır. Fransa’da kurs sürenize bağlı olarak konaklama rezervasyonu yapabilirsiniz. Bunun haricinde Fransa’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama €1.200 - €2.800, 4 haftalık ev-apart kiralama €300 - €1.300, 4 haftalık aile yanı konaklama ortalama €980 - €1.520 arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Fransa’da eğitim alacak olan öğrencilerin vize başvurusundan önce sağlık sigortası alması zorunludur. Hastanelerde yapılan muayene ve kontroller her zaman çok yüksek kalitededir. Genel Sağlık Sigortası ile bu muayeneler herkese açık hale gelmiştir. Her hastanede 24 saat açık özel acil servis birimi bulunmaktadır. Ayrıca doktorlar ve eczaneler gece ve hafta sonları nöbetçi hizmeti vermektedirler. Fransız sağlık sistemi dünyanın en iyi sistemlerinden biri olarak bilinir.

Fransa’da Sosyal Yaşam

Fransa’da sosyal yaşam denilince akla gelen muhteşem sokak kafeleri, sergiler, tiyatrolar, müzeler akla gelmektedir. Kültürel entelektüelitenin yüksek olduğu bu ülkede herkes için uygun bir aktivite vardır: Bordeaux’da şarap tadımı, Nice’de güzel bir yaz tatili, Paris’te romantik bir akşam yürüyüşü, Lyon’da muazzam sokak lezzetleri…

Öğrenci Vizesi – Vize Uzatma

Fransa’da öğrenci vizesi iki şekilde mümkündür. 90 güne kadar olan C tipi vize (Schengen) ve 90 günden uzun olan D tipi vize (Uzun Süreli). Eğer öğrenci 90 güne kadar bir eğitim alacaksa Schengen vizesine başvurabilir yada yeşil pasaport sahibi ise 90 güne kadar eğitim alabilir. 90 günden uzun bir eğitimi olacaksa uzun süreli eğitim vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu başvuru için öncelikli olarak Campus France’e başvuru yapıp ilk mülakatı orada tamamlamak gerekmektedir. Campus France’ın sizden isteyeceği belgeleri hem Türkçe hem de Fransızca olarak sunduğunuzda başvurunuz kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer mevcut öğrenci belgenizi uzatmak istiyorsanız gerekli belgelerle birlikte 3 ay öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Çalışma İzni

Campus France’ın verilerine göre; Fransa'da her öğrenci herhangi bir yüksek eğitim kurumuna kayıt yaptırdığı (Avrupa Topluluğu üyesi bir ülke vatandaşı değilse, oturma kartı aldığı) andan itibaren çalışma hakkı kazanır ve sosyal güvenlik sistemine dâhil olabilmektedir. Öğrenciyken çalışmak son derece sık görülen bir durumdur. Fransa'da yarı-zamanlı çalışmak harcamaların tamamını karşılamaya yetmez, sadece katkı amaçlı bir gelir sağlamaktadır. Bu hak Fransa'ya ilk kez gelen veya öğretim kurumlarının ilk senesine kayıt yaptıran öğrenciler için de geçerlidir. Yasal haftalık çalışma süresi bir yıl üzerinden ortalama 35 saattir. Yasalar yabancı öğrencilerin yılda 964 saat çalışmalarına olanak tanır. Bu da hafta içinde yarı zamanlı bir çalışma (haftada 17.5 saat) ve 3 aylık bir dönem için (aralıksız veya değil) tam zamanlı bir çalışmaya karşılık gelmektedir. Fransa'da asgari ücret çalışılan saat başına brüt €10.00’dur. Ayrıca mezun olduktan sonra bir iş yeri size aldığında vize statünüzde değişiklik yaparak ülkede oturum ve çalışma izni elde edebilirsiniz.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

Fransa’ya öğrenci vizesi başvurusu için pasaport, okul kabul belgesi, finansal dökümanlar, vb. gibi evrakları toparlayarak başvuruda bulunmanız gerekmekte. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Banka İşlemleri

Fransa’da 6 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız yerel bankalardan hesap açtırmak paranızı yönetme açısından size avantaj sağlayacaktır. Ülke genelinde bir banka hesabı açtırmak için randevu almanız gerekmektedir. Bu randevuyu şahsi olarak bankaya giderek yada online olarak alabilirsiniz. Banka hesabı açmak için pasaport, geçerli vize, okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve oturum detaylarınızla birlikte şahsen başvurmanız gerekmektedir. Fransa’da LCL, Banque Populaire gibi öğrencilerin çokça tercih ettiği bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar sizden minimumda Fransa’da 1 yıl kalmanızı kanıtlayan belgeler sunmanızı istemektedir.

Fransa’ya Nasıl Gidebilirim?

İstanbul – Fransa arası uçuş mesafesi 2802 km’dir. 4 saat ile 4 saat 30 dakika arası sürmektedir. Fransa’ya olan karayolu mesafesi 3460 km’dir. Bu mesafe ve süre kalkış şehrine göre değişiklik gösterebilir. Aktarmasız uçuş mümkündür.

Fransa Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa vize başvurunuzun sonuçlanması 10 ile 21 gün sürmektedir.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.