İrlanda

Dublin

 • Başkent

  Dublin

 • Resmi Dil

  Irish, English

 • Nüfus

  4,904 milyon

 • Para Birimi

  Euro

Genel Bakış

Dünyanın en güzel adalarından biri olan İrlanda, eğlenceli ve neşeli insanların yaşadığı, ekonomisi oldukça güçlü bir ülkedir. Eğitime gereken önemin verildiği İrlanda, son dönemlerde öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında en üst sıralarda yer almışt

İrlanda Eğitim Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Dünyanın en güzel adalarından biri olan İrlanda, eğlenceli ve neşeli insanların yaşadığı, ekonomisi oldukça güçlü bir ülkedir. Eğitime gereken önemin verildiği İrlanda, son dönemlerde öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında en üst sıralarda yer almıştır. Ülke eyaletlere bölünmüş olmasına rağmen eğitim sistemi merkezidir. Tüm eyaletlerde İrlanda Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş ortak bir müfredat vardır. Avrupa’nın en güçlü eğitim sistemine sahip olan İrlanda, bir o kadar da başarılı öğrencilerin de mezun verdiği bir ülke olmuştur. İrlanda’da zorunlu eğitim yasal olarak 6 yaşında başlamaktadır. Fakat tercih eden aileler çocuklarını 4 yaşından itibaren okula göndermeye başlamaktadır. Dolayısıyla ilköğretim okullarında 4 ve 6 yaş arası öğrencilerin kabul edildiği özel okul öncesi eğitim birimi bulunmaktadır. Ülkede ortaokula başlama yaşı ise 12 veya 13 yaşları arasında değişmektedir. Geçiş Yılı olarak adlandırılan dönemde öğrenciler 15-16 yaşlarında alabileceği, bazı okullarda bulunan, bazı okullarda bulunmayan 1 yıl olarak süren bir eğitim alırlar. Buradaki eğitim ise okulların kendi inisiyatifine bırakılmıştır. Her okulda farklılık gösterir. Genel olarak iş tecrübesi, proje çalışmaları, uluslararası geziler gibi faaliyetler bulunmaktadır. Bu dönemde öğrenciler yaratıcı yazarlık, yelken, halka hitap etme, film yapımı gibi kurslara dahil olabilir veya bilim, moda tasarımı gibi alanlardaki yarışmalara katılabilirler. Geçiş yılı denilen dönemin akabinde, öğrenciler 15-17 yaşları arasında kıdemli döngüsü adı verilen eğitime başlar. 2 yıllık bir çalışmanın ardından 17-19 yaşlarında Ayrılış Sertifikası Sınavı’na girerek buradaki eğitimlerini sonlandırırlar. Bundan sonraki süreç ise yüksek öğrenim sürecinin yani üniversite hayatının başladığı süreçtir.

Neden İrlanda’da Lisans Eğitimi?

İrlanda Eğitim Sistemi, öğrencilerin aktif olarak hayatta rol almalarına ve etkin bir şekilde hayatlarına devam etmelerine yöneliktir. Bir yandan doğa harikası olan bu güzel ülkeyi gezerken, bir yandan eğitiminizi tamamlayacağınız İrlanda’da yüksek öğrenim için pek çok seçenek bulunmaktadır. Lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu, seçmiş olduğunuz programa göre değişiklik gösterebilir. Yüksek lisans eğitimi ise genellikle 1 veya 2 yıl sürmektedir. İrlanda’da lisans mezuniyetini tamamlamış bir öğrenciye 6 ay ile 1 yıl arasında değişebilen İrlanda çalışma izni verilmektedir. Aynı zamanda yüksek lisans yapan bir öğrenciye haftada yasal olarak 20 saat çalışma hakkı da tanınmaktadır. İrlanda’da yüksek lisans eğitimini tamamlamış bir öğrenciye de mezuniyet sonrasında 2 yıl süreli olarak çalışma izni verilmektedir. Bu sebeple İrlanda’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alırsanız, eğitiminizin ardından hükümetin size sunduğu bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Hem okuyup hem de İngilizcenizi ilerletebileceğiniz İrlanda her bütçeye hitap eden okullarıyla yurtdışından birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Farklı kültürden gelen öğrenci nüfusunun çoğunlukta olduğu bu güzel ülkede eğitim almak sizin için de muhteşem bir deneyim olacaktır.

İrlanda’da Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Lisans için okullarda aranan kabul ve şartlar değişiklik gösterebilir. Fakat ana hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir: İngilizce dil yeterlilik belgesi (IELTS-TOEFL. Eğer bunlardan birisi yoksa okullarının kendi bünyesindeki hazırlık sınıflarını okuyabilir ya da dil okullarında eğitim alabilirsiniz.), Lise diploması, Transkript, Referans mektupları, Varsa öğrencinin sertifikaları, Niyet mektubu.

İrlanda’da Lisans Eğitim Maliyetleri

İrlanda’da seçeceğiniz okula ve bölüme göre eğitim masraflarınız değişiklik gösterebilmektedir. İrlanda’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Veterinerlik, diş hekimliği, mimarlık gibi bölümlerde 5 yıl, tıp da ise bu süre 6 yıldır. Genel olarak eğitim maliyeti yıllık €9.500 - €50.000 arasında değişiklik göstermektedir. Bu maliyetlere ek olarak kayıt ücreti, sağlık sigortası, materyal ücreti gibi ek ücretler de zorunlu olarak alınması gereken hizmetlerdir.

Neden İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi?

İrlanda’da yüksek lisans tercihi yapmış olan öğrenciler, bu güzel ülkeden büyük memnuniyetle ayrılmışlardır. Hem İngilizce becerilerini ilerletmiş hem de kaliteli bir eğitim almış olarak ve uzmanlaşarak kariyer hayatlarına başlayan öğrenciler, bu ülkenin eşsiz güzelliklerini de yaşayarak pek çok hatıra biriktirmişlerdir.

İrlanda’da Yüksek Lisans Genel Kabul Şartları

Yüksek lisans başvuru kabul ve şartları okuldan okula değişiklik gösterebildiği İrlanda’da genel hatlarıyla aranan şartlar şu şekildedir: İngilizce dil yeterlilik belgesi (IELTS-TOEFL), Lisans diploması, Transkript, Referans mektupları, Niyet mektubu, CV.

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitim Maliyetleri

Yüksek lisans eğitim masrafları okuldan okula ve tercih etmiş olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Zamanın çoğunun eğlenceli olarak geçtiği İrlanda’da eğitim, siz ve kariyeriniz için olumlu bir başlangıç olacaktır. Nüfusun %95’inin okuma yazma bildiği, eğitim seviyesi oldukça yüksek olan bu ülkede siz de bütçenize uygun olan eğitimi kendiniz için seçebilirsiniz. İrlanda’da yüksek lisans süresi genellikle 1 yıldır. Yüksek lisans eğitiminin ücreti yıllık €9.750 - €40.000 arasında değişiklik göstermektedir. Bu maliyetlere ek olarak kayıt ücreti, sağlık sigortası, materyal ücreti gibi ek ücretler de zorunlu olarak alınması gereken hizmetlerdir.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi?

İrlanda’da dil eğitimi, İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler arasında oldukça popüler bir seçenektir. Ülkenin başkenti olan Dublin ise tercih edilen şehirler arasında ilk sıradadır. Bunun temel sebebi ise, Dublin şehrinin diğer şehirlere oranla daha fazla gelişmiş olmasıdır. Dublin’in yanında tercih edilen diğer şehirler ise Cork, Limerick, Galway ve Bray olarak yer almaktadır. İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği program İrlanda’da Work and Study isimli programdır. Bu program dahilinde öğrenciler 25 hafta ve üzerinde dil eğitimi alabilirler. Bir yandan dil okuluna devam ederken aynı zamanda öğrencilere çalışma imkânı da sunmaktadır. Bu sebeple pek çok öğrenciye en cazip gelen programdır. Bu programa dahil olan bir öğrenci, ilaveten 8 hafta İrlanda’da kalma hakkına sahip olur. Ülke genelinde öğrenciler 25 hafta süresince saat 09:00-13:00 arasında dil okulunda olurlar. 13:00 den sonraki zaman öğrenciye kalan zamandır. Buna ek olarak, sabah erken uyanmayı sevmeyen öğrenciler için de İrlanda dil okulları, öğleden sonra başlayan ders programlarına da sahiptir. Öğrenci tercihini kendisi yapabilmektedir. Dil okullarının sunmuş olduğu programlara ihtiyacınıza göre, haftalık 15, 20 veya 26 saatlere bölünmüş eğitimlerden birisini seçebilirsiniz. Yine bu program dahilinde İrlanda’ya dil öğrenmeye gelen öğrenciler 8 hafta boyunca çalışma iznine sahip olur. Ayrıca yaz dönemlerinde öğrenci full-time olarak çalışma hakkına sahiptir. İrlanda’da çalışma izni, öğrencilerin öncelikle ülkeden temin edecekleri Gnip adı verilen oturum ve çalışma izni kartına sahip olmalarına bağlıdır. Öğrenciler bu karta İrlanda’da göçmenlik ofisine başvurarak sahip olabilirler.

İrlanda’da Dil Okulu Genel Kabul Şartları

Başvuru yapılan okula göre öğrenci kabul şartları değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir: Niyet mektubu Okulun başvuru formu Belirtilen eğitim ücretinin yatırıldığına dair banka makbuzu

İrlanda’da Dil Eğitimi Maliyetleri

İrlanda dil okulu fiyatları, tercih etmiş olduğunuz okula ve bölgeye göre değişmektedir. Öğrenciler tarafından yoğunluklu olarak Dublin şehri tercih edilmektedir. Ayrıca İrlanda 25 hafta ve üzeri genel İngilizce eğitimine geren her öğrenciye eğitimler süresince part-time çalışma hakkı sağlamaktadır. Dil eğitimizi alırken bir yandan çalışarak kendi yaşam maliyetlerinizi karşılayabilirsiniz. Dublin’de 25 haftalık paket İngilizce kurslarının fiyatları €2750’dan başlamaktadır. Kurs ücretinize ek olarak; konaklama, sağlık sigortası, kayıt ücreti, materyal ve sınav ücreti gibi ek ücretler de yer almaktadır.

İrlanda’nın Tarihi

Her zaman neşeli ve güler yüzlü olan halkıyla ziyaretçilerin dikkatini çeken İrlanda’da ilk yerleşim milattan öncesi devirlere dayanır. Bu sebeple oldukça eski bir tarihi bulunduğundan bahsedebiliriz. Bölgeye ilk olarak Kelt halkının geldiği varsayılmaktadır. Daha sonra, Vikingler’in yerleştiği bilinmektedir. Vikingler döneminde oluşturulan bugünkü başkent Dublin, pek çok tarihsel olaylara sahne olmuştur. Vikinglerden sonra İrlanda, Normanlara ev sahipliği yapmıştır. O dönemde de İngiltere Normanlar tarafından yönetilmekteydi. İngiltere ‘de o dönem Norman kökenli kral II. Henry bulunmaktaydı ve İrlanda’yı ele geçirmişti ve oğlu John ‘a devretmişti. II. Henry ‘in ölümünden sonra oğlu John hem İngiltere kralı oldu hem de İrlanda kralı olarak devam etti. 14.yy ‘da İngiltere’nin etkisinin azaldığı İrlanda’da yeniden Kelt ve İrlanda kültürü hâkim olmaya başladı. 15. yy.’da ise yaşanan Güller Savaşı ile İngiltere’nin hakimiyetini kaybettiği İrlanda artık kendi kültürünü inşa etmeye başladı. 5. yüzyılda Hristiyanlığın ulaştığı İrlanda, koruyucu aziz olarak Saint Patrick’i kabul etmişlerdir. Bu sebeple de her yıl 17 Mart’ta Saint Patrick günü olarak kutlamalar düzenlenir. Tarihsel süreç içerisinde çok sayıda etnik kökenin bu topraklarda yaşadığı düşünülürse, insanların neden bu herkese karşı güler yüzlü oldukları da açıklanabilir. Uzun süreler boyunca farklı etnik kökenli insanların bir arada yaşadığı bu ülke size de farklı insanlar tanımanın kapısını açacaktır. Ayrıca İrlanda halkının tarihte geçirmiş olduğu bir kıtlık sürecinde, o dönemler Osmanlı hükümdarı olan Sultan Abdülmecid tarafından bu halka 5 gemi dolusu erzak yardımı yapılmıştır.

İrlanda’nın Coğrafi Konumu ve İklimi

Ada olması sebebiyle İrlanda’da ılıman deniz iklimi hüküm sürer. Atlantik Okyanusu’ndan gelen nemli hava sebebiyle ülkede yıl boyunca yağış görülür. Okyanuslarla karanın birleştiği yerlerde dik dağların olmaması sebebiyle Ilıman Deniz İklimi tüm ülkede etkindir. Bu iklim çok değişken bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de Meteoroloji’nin yaptığı tahminler zaman zaman tutmayabilir. Kış ve sonbahar mevsimleri serin ve yağışlıdır ve sis kış aylarında çok yaygındır. İlkbahar ve Yaz mevsimleri ise biraz daha ılık geçmektedir. Hava sıcaklığı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde 10-15 derece iken, kış aylarında 5 dereceye kadar düşmektedir. Kar yağışı ülkede nadiren görülebilmektedir.

İrlanda’nın Popüler Şehirleri

Başkent Dublin başta olmak üzere Belfast, Cork, Limerick, Derry, Galway, Waterford, Craigavon, Drogheda ve Dundalk gibi şehirler İrlanda’da gezebileceğiniz şehirlerden birkaçıdır.

Ulaşım

İrlanda’ya

Doğal manzara zenginliği bakımından oldukça zengin olan İrlanda, mimari yapıları ve öğrenci severliği ile öğrencilerin ilgi odağı konumundadır. 30’dan fazla şehri bulunan ülkede Galway, Dublin ve Cork şehirler eğitim, konaklama ve ulaşım konusunda oldukça gelişmiş durumdadır. İrlanda-Türkiye mesafesi fazla olmaması sebebiyle, İrlanda eğitim için tercih edilen ülkeler arasında ön sıralardadır. İki ülke arasındaki mesafe havayolu ile 4-5 saat sürmektedir. Uçak bileti bulmakta zorluk yaşamazsınız, Türkiye’den neredeyse her gün İrlanda’ya uçuş düzenlenmektedir. İrlanda’da İrlanda içerisinde ulaşım da oldukça düzenlidir. Demiryolu, havayolu ve karayolu kullanılmaktadır. Otobüs, tramvay, metro ve tren gibi seçenekler bulunmaktadır.

İrlanda’da

öğrenci olmayan herkes, en uygun ulaşım kartı olarak Leap Card kullanmaktadır. Uzun süreli olarak eğitim almayı planlayan öğrenciler Student Leap Card adı verilen kartı temin ederek ulaşım masraflarından tasarruf sağlamaktadırlar. Ülkede iki katlı otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüslerin hepsinde Wi-Fi bulunmaktadır. Otobüsler dolduğunda ekstra yolcu alınmamaktadır. Bu şekilde insanların rahat ve konforlu ulaşım yapması sağlanır. İrlanda’da tren de oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dublin şehrinin tüm kıyı şeridi boyunca ilerleyen hem Dublin içinde kullanılan hem de diğer şehirlere seyahat eden bir tren hattı bulunmaktadır. Eğer şehirler arası yolculuk yapmayı düşünüyorsanız otobüsü tercih etmeniz tavsiye edilir çünkü şehirler arası otobüs fiyatları bu trenin şehirler arası opsiyonuna göre çok daha ekonomiktir. Şehir içinde bu tren için seyahat edebilmek için Leap Card veya Student Leap Card geçerli olmaktadır ancak şehirler arası seyahat edecekseniz bilet almanız gerekmektedir. İrlanda’da kullanılan tramvaya Luas denilir. Luas’ın geçtiği güzergahlar Red Line ve Green Line olarak 2’ye ayrılmış durumdadır. Leap Card Luas yolculuğunda da geçerlidir. Taksi fiyatları her yerde olabileceği gibi İrlanda’da diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla daha pahalıdır. Ülkede trafik soldan akmaktadır. Buna dikkat etmek gerekir. En uygun ulaşım seçeneği diğer ülkelerde de olabileceği gibi bisiklettir. Bu sebeple bisiklet kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Otobüsler dolu olursa otobüse alınmayabilirsiniz. Otobüs kullanırken şoföre eğer para verdiyseniz size verilen makbuzu atmayın, bazen otobüs içerisinde de kondüktör bilet kontrolü yapmaktadır kaçak yolcu olmasını önlemek için, makbuzunuzu kondüktöre gösterip para ödediğinizi kanıtlamak adına size lazım olabilir. Toplu taşıma araçlarına binerken sıraya riayet edilmelidir zira halk bu konuda oldukça duyarlı ve saygılıdır. Ülkedeki toplam karayolu uzunluğu 9722 km’dir. Ülkenin bir ada olmasından kaynaklı neredeyse tüm şehirlerde bir limana rastlamak mümkündür.

İrlanda’da Konaklama

İrlanda’da öğrenciler konaklama için çeşitli opsiyonlara sahiptir. Öğrencisi olduğunuz okula bağlı yurtlarda kalabilirsiniz, özel yurt seçeneğini değerlendirebilirsiniz ya da anlaştığınız arkadaşlarınızla birlikte bir ev kiralayabilirsiniz. Üniversitelerin kendilerine ait olan öğrenci yurtları birçok öğrenci için daha cazip gelmektedir. Bu seçenek ile okulunuzda bulunan diğer öğrencilerle daha çabuk tanışma ve kaynaşma imkânı bulabilirsiniz. Kampüs içindeki yurtlar genelde konaklama ücretinizi akademik yıl üzerinden tek seferde almaktadır. Üniversiteye ilk kez başlayacak öğrenciler için bu seçenek çevresini tanıma, okula ve kültüre daha kolay adapte olmayı sağlar. Öğrenci eğitim hayatının ilerleyen yıllarında özel yurt, ev-apart kiralama ve ya aile yanı konaklamayı tercih edebilir. İrlanda’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama €720 - €1280, 4 haftalık ev-apart kiralama €780 - €2.250, 4 haftalık aile yanı konaklama ortalama €720 - €1.000 arasında değişiklik göstermektedir.

İrlanda’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

İrlanda’nın sağlık sistemi de oldukça gelişmiş seviyededir. Her şehirde rahatça ulaşılabilecek bir hastane mutlaka bulunmaktadır. Sağlık hizmetinden yararlanabilmek için sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. İrlanda’da kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok hastane bulunur. Kapsamlı sağlık sigortaları haricindeki seyahat sağlık sigortaları kaza/yaralanma, hastalık ve ölüm gibi konularda öğrencilere teminat sağlamaktadır. İrlanda halkı, ciddi bir problem olmadığı müddetçe hastanelerden ziyade eczanelere gidip problemleri hakkında danışmanlık alırlar. İrlanda’daki nöbetçi eczaneler ise saat 23:00’e kadar açık bulunmaktadır Herhangi bir sağlık kuruluşundaki muayene ücreti ortalama €50. Acil serviste yapılacak olan muayene ücretleri ise ortalama €100 civarındadır.

İrlanda’da Sosyal Yaşam

Kimsenin birbirini tanımadığı halde yolda yürürken insanların birbirlerine gülerek selam verdiklerini ve yerel halkın güler yüzlü ve sıcakkanlı olduğu ülkelerden biri olan İrlanda, size sıcacık kültürüyle yabancı bir ülkede olduğunuzu unutturacak. Farklı bir ülkeden geldiğinizi anlayan İrlanda halkı size samimi bir şekilde yaklaşarak yardımcı olmaya çalışacaktır. Yardımsever bu insanlar, eğlenceye düşkün ve sosyalliği gelişmiş insanlardır. İrlanda’da yaşam oldukça hareketlidir. Burada arkadaş edinirken ve çevrenizi genişletirken hiç zorlanmayacaksınız. Trafikteki sürücülerin birbirlerine selam verdiğini görmeniz oldukça muhtemel bir sahnedir. Ülkenin yemyeşil, bozulmamış doğası insanlar üzerine bir huzur ve sükûnet indirmiştir adeta. Geleneksel dansları ve kıyafetleriyle oldukça dikkat çeken İrlandalılar pek çok ulus arasından ön plana çıkmışlardır. Kendilerine özgü bu kıyafetlerle ve dans ritimleriyle tüm dünyaya seslerini duyurmayı başarmışlardır. İnsanlar arasında pub kültürü oldukça yaygındır. İrlanda’ya gittiğinizde her şehirde pubların bulunduğunu görünce bunu daha iyi anlayacaksınız. Siyah bira ve viski pub kültürlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. İrlandalılar; insana değer veren insan odaklı hayat felsefeleriyle, arkadaş ve ailelerine olan bağlılıklarıyla Türklere benzerlik gösterirler. Burada da aile hayatı ve arkadaşlık ilişkileri önem taşımaktadır. Tarihsel dostluğumuzdan ve kültürel olan bu benzeşmeden ötürü Türklere karşı sempati besledikleri de çok aşikardır. Burada eğitim almış tüm öğrenciler de benzer geribildirimleri yapmaktadır.

Resmi Prosedürler

İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda Konsolosluğu başvuruları bünyesine direkt olarak kabul etmemekte, başvurular aracı bir kurum vasıtasıyla yürütülmektedir. İrlanda’nın resmi dili İngilizce ve anadili de İrlandaca’dır. Eğitim okullarda İngilizce olarak verilmektedir. Para birimi Euro’dur. Ayrıca Sterlin kullanılan yerler de vardır.

Öğrenci Vizesi

İrlanda’da 3 aylığına dil eğitimi için bulunacak öğrenciler için, İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi verilmektedir. Maksimum 90 gün kalacaklar için uygundur. İrlanda’da Schengen vizesi veya yeşil pasaport geçerli değildir. Ancak eğer İngiltere vizeniz bulunuyorsa İrlanda’ya da bu vizeyi kullanabilirsiniz. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi, İrlanda’da 3 aydan fazla eğitim planı olan öğrenciler için verilen vize türüdür.

Vize Uzatma/Oturum

İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi sahibi olursanız, İrlanda’da uzun dönem dil okulunu 2 kere uzatma şansınız bulunmaktadır. Yani toplamda 3 defa Türkiye’ye dönmeden İrlanda’da uzun dönemli olarak dil eğitiminizi almaya devam edebilirsiniz. Ancak eğer kısa dönemli olarak vize almışsanız yani maksimum 90 gün süreli bir vize almışsanız, bunu orada uzatma hakkınız bulunmamaktadır. Bu sebeple Türkiye’ye muhakkak dönüş yapmalı ve gerekiyorsa yeniden vize alarak İrlanda’ya o şekilde giriş yapabilmektesiniz. Dolayısıyla, eğitim almak istediğiniz alanı iyi belirleyip süreyi de buna göre planlayıp vize başvurunuzu ona göre yapmanızda büyük fayda var. Doğru kararı vermek, size hem zamandan hem de maddi olarak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Göçmenlik İşlemleri

İrlanda’da göçmenlik işlemleri hakkında en güncel bilgi için uzman ekibimize danışabilirsiniz.

Çalışma İzni

İrlanda’da bir yandan eğitiminizi alırken bir yandan da çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Hükümet hem dil öğrencileri hem lisans öğrencileri hem de yüksek lisans öğrencileri için ülkede bulunanlara yasal çalışma hakkı tanımaktadır. 25 hafta ve üzeri eğitimlerde çalışmak isteyen öğrenciler için saatlik ücret €10.45’dur. Noel zamanı ve yaz dönemi öğrenci tam zamanlı çalışabilir. Kalan sürede ise öğrencinin çalışma izni yarı zamanlıdır. İş kolları genelde hizmet sektörü olarak yoğunluktadır. Fakat İrlanda, özellikle son zamanlarda “Avrupa’nın Silikon Vadisi” olarak görülmeye başlanmıştır. Ülke özellikle “Yazılım” alanında öne çıkmaktadır.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

Başka bir ülkeye geçiş yapmak üzere İrlanda üzerinden aktarma yapacak öğrencilerin, İrlanda Konsolosluğu’na transit vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kısa dönemli veya uzun dönemli almış olduğunuz bu vizeler öğrenciler için ülkeye göç etme hakkı vermemektedir. Bu vizeler belirli dönemleri kapsayan eğitim vizeleridir. İrlanda vizesi, ülkeye bir ön giriş belgesidir. Göçmen bürosu memurları tarafından bu girişin onaylanma veya reddedilme durumları da söz konusudur. Vize başvurusu yapan kişiler, giriş noktasında göç eden insanlarla aynı kontrollere tabi tutulur bu nedenle her zaman başvuru yapmakta kullandıkları evrakların asılları veya kopyaları yanlarında yedek olarak bulundurulmalı ve göçmen bürosu memurlarının talep etmeleri üzerine kendilerine sunulmalıdır. Vize başvuru tarihinden itibaren ne kadar süre içerisinde sonuçlanacağı tam net olmamakla birlikte, bu süreç her öğrenci için değişkenlik göstermektedir.

Banka İşlemleri

İrlanda’da kısa dönemli dil okulu öğrencilerinin bankalarda para hesabı açma hakkı maalesef bulunmamaktadır. Uzun dönemli dil okulu öğrencilerinin, lisans öğrencilerinin ve yüksek lisans öğrencilerinin yasal olarak para hesabı açma hakkı vardır. Bir bankadan hesap açtırmak Türkiye ‘de ki gibi basit bir işlem değildir. Bu sebeple İrlanda’da eğitim almayı düşünen öğrenciler fazla vakit kaybetmeden İrlanda’daki bir bankadan hesap açtırmaları gerekmektedir. Eğer aynı zamanda çalışmayı da planlıyorsanız, maaşınız buradaki hesabınıza yatırılacaktır.

İrlanda’ya Nasıl Gidilir?

İrlanda-Türkiye arası uçuş mesafesi 3645 kilometredir. Bu yolculuk uçak ile 4 veya 5 saat sürmektedir.

İrlanda’da Hangi Dil Konuşuluyor?

İrlanda’nın resmi dili İngilizce, anadili ise İrlandaca’dır. Nüfusun büyük kısmı İngilizce konuşur ve okullarda eğitim dili tamamen İngilizce’dir.

İrlanda Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İrlanda Vize süresi başvurusu yapılan her öğrenci için farklılık göstermektedir. Vizeniz ortalama olarak 4 ila 8 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.