İspanya

Madrid

 • Başkent

  Madrid

 • Resmi Dil

  Spanish

 • Nüfus

  46,94 milyon

 • Para Birimi

  Euro

Genel Bakış

480 milyona yakın kişinin ana dili olarak konuştuğu İspanyolca, ana dil olarak Çinceden sonra en çok konuşulan ikinci dildir. İspanyolca yaklaşık 21 ülkede resmi dil kabul edilmektedir. Özellikle son yıllarda İspanyolcaya olan talepte artış gözlenmektedir

İspanya’daki Dil Eğitimi Sistemi ve Yabancıların Erişimi

480 milyona yakın kişinin ana dili olarak konuştuğu İspanyolca, ana dil olarak Çinceden sonra en çok konuşulan ikinci dildir. İspanyolca yaklaşık 21 ülkede resmi dil kabul edilmektedir. Özellikle son yıllarda İspanyolcaya olan talepte artış gözlenmektedir. Birçok öğrenci ikinci dil olarak İspanyolcayı tercih etmektedir. İspanyolcayı tam anlamıyla özümsemek istiyorsanız İspanya’nın ikonik şehirlerinde İspanyolca eğitimi alabilirsiniz. Ülkenin tarihi ve etnik dokusu dünyanın dört bir yanında öğrencileri ve turistleri buraya çekmektedir. Öğrencilerin İspanyolca eğitimi için en çok tercih ettikleri şehirler: Barcelona, Madrid, Malaga, Granada’dır. Bu şehirlerde İspanyolca dil eğitimi alırken bir taraftan hem yerel halk hem de uluslararası öğrencilerle tanışabilir ve İspanyolcayı yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Sizin için en uygun olanı okulu danışmanınızla birlikte tercih edebilirsiniz.

İspanya’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

İspanya’da İspanyolcayı öğrenmek isteyen herkes için kurs bulunmaktadır. Bu kurslar ders yoğunluğu, dil seviyesi ve bütçeye göre değişiklik göstermektedir. İspanya’da en çok talep gören kurslar Seviyeye veya alınmak istenen eğitimin yoğunluğuna göre bu kurslar arasından seçim yapılabilmektedir. En çok talep gören kurslar: hafta 20 saatlik Genel İspanyolca, haftada 30 saatlik Yoğun İspanyolca, DELE sınav hazırlık kursu

İspanya’da Dil Eğitimi Maliyetleri

İspanya’da dil eğitimi maliyetleri şehir bazlı olarak birbirine yakın olsa da özellikle yaşam ve konaklama açısından Barcelona ve Madrid, diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Burada şehir tercihiniz tamamen sizin nasıl bir ortamda hangi bütçe aralığında yaşamak istemenizle alakalıdır. Örneğin Barcelona’da 4 haftalık İspanyolca kursu €800’dan başlarken bu ücret Malaga’da haftalık €600’dan başlamaktadır. Kurs ücretinize ek olarak; konaklama, sağlık sigortası, kayıt ücreti, materyal ücreti havalimanı karşılama gibi ek ücretler de yer almaktadır.

İspanya’nın Tarihi

İspanya, İber Yarımadası üzerinde yer almaktadır. İber Yarımadası, yüzyıllar boyunca birçok imparatorluk tarafından işgal edilmiştir. Sırasıyla Fenikeliler, Yunanlılar, Kartacalılar, Romalılar tarafından istila edilmiştir. Roma İmparatorluğu'nun İspanya kültürü üzerinde kalıcı bir etkisi olmuştur. Avrupalılar Reconquista'nın bir parçası olarak İspanya'yı geri alana kadar yüzlerce yıl orada kalmışlardır. 1500'lerde İspanya, Avrupa'nın ve muhtemelen dünyanın en güçlü ülkesi olmuştur. Bunun nedeni Amerika'daki kolonileri ve onlardan elde ettikleri altın ve büyük servettir. Hernan Cortes ve Francisco Pizarro gibi İspanyol fatihler, Amerika'nın çoğunu fethedip İspanya adına Amerika’ya sahip çıkmışlardır. Bununla birlikte, 1588'de dünyanın büyük donanmalarının savaşında İngilizler, İspanyol Armadası'nı yenmiştir. Bu, İspanyol İmparatorluğu'nun düşüşünü başlatmıştır. 1800'lerde İspanya kolonilerinin çoğu İspanya'dan ayrılmak için devrimler başlatmıştır. İspanya katıldığı savaşların çoğunu kaybetmekteydi. İspanya, 1898'de Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı İspanyol-Amerika savaşını kaybettiğinde, birincil kolonilerinin çoğunu kaybetmiştir. 1936'da İspanya bir iç savaş yaşamıştır. Milliyetçi güçler iç savaşı kazanmıştır ve General Francisco Franco lider olarak 1975'e kadar İspanya’da hüküm sürmüştür. İspanya, II.Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmayı başarmıştır, ancak bir şekilde Almanya'nın yanında yer alarak savaştan sonra işleri zorlaştırmıştır. Diktatör Franco'nun ölümünden bu yana İspanya, reformlara ve ekonomisini iyileştirmeye doğru ilerlemiştir. İspanya 1986'da Avrupa Birliği'ne üye olmuştur.

İspanya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

İspanya, İber yarımadasında yer almaktadır. Doğuda Akdeniz, batıda Portekiz, kuzeybatı ve güneybatısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Fransa ve Andorra Cumhuriyeti bulunmaktadır. İspanya’nın iklimi genellikle kuraktır. Yazları sıcak, kışları soğuk geçmektedir. Her mevsim yağmur almaktadır. Okyanusun yakın olması sebebiyle yazlar ılık, kışlar çok yumuşak geçmektedir. Yağışlar kuzeyden güneye doğru azalmaktadır.

İspanya’nın Popüler Şehirleri

Başta Barcelona olmak üzere Madrid, Valencia, Malaga, Granada gibi şehirler İspanya’nın en ilgi gören şehirlerindendir. Barcelona, ülkenin ikinci şehri olmasına rağmen en çok turist çeken şehirdir. Her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Bu ziyaret çokluğunun de belki de en önemli etkeni Antonia Gaudi’nin muhteşem eserin olan La Sagrada Familia’dır. Buna ek olarak şehir turistlere büyüleyici bir sahil şeridi sunmaktadır. Ayrıca şehirde bulunan diğer cazibe noktaları ise şehrin görkemini arttırmaktadır. Madrid ise İspanya’nın başkenti olarak kendine has duruşuyla ziyaretçilere farklı zevkler sunmaktadır. Birinci sınıf müzeleri ve canlı gece hayatıyla ünlü olan Madrid’de, Barselona gibi bir sahil şeridi olmasa da kültürel zenginliği ile göz kamaştırmaktadır. Valencia, ülkenin üçüncü büyük şehridir; Barselona ve Madrid’e oranla gözden kaçırılmaktadır. Yaşamak için harika bir yer olan Valencia'nın canlı kültürel ortamı, hareketli gece hayatı ve güzel plajları şehrin dikkat çeken noktalarıdır. Malaga, Avrupalıların bildiği bir destinasyondur ve güzel plajlara sahiptir. Harika mimarisi, zengin plajları ve su sporları ile bilinmektedir. Malaga halkı misafirperverdir ve sizi bu duyguyla karşılamaktadırlar. Granada, İspanya'nın güney Endülüs bölgesindedir ve Sierra Nevada dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Şehir, çarpıcı Ortaçağ mimarisi ile ünlüdür, en ünlü örneği Elhamra'dır.

Ulaşım

İspanya’ya

Türkiye’den İspanya’ya ulaşımda en ideal yol uçaktır. Ülkenin uluslararası havalimanlarının başında Barselona Uluslararası Havalimanı, Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı ve Gran Canaria Uluslararası Havalimanı gelmektedir. Türkiye – İspanya arası neredeyse her gün ülkemizden aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların süresi, kalkış yapılan şehre bağlı olarak ortalama 4 saat ile 4 saat 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye – İspanya arası karayolu ile yaklaşık olarak 40 saat sürmektedir.

İspanya’da

İspanya’da tren, otobüs, taksi seçenekleri mevcuttur. Tren hattı fazla gelişmiş değildir. Sadece ana hatlar üzerinde seyahat edebilirsiniz ve çoğu öğrenci için ekonomiktir. Otobüs seçeneği ise özellikle tren hattının ulaşamadığı yerler için oldukça uygundur. Otobüs, daha sık sefer ve daha fazla ulaşım noktası sunmaktadır. Bunun haricinde bir diğer seçenek ise taksidir. Otobüs ve trene göre daha maliyetli olan taksi, özellikle havalimanı ve şehir merkezi arasında sabit fiyatlar sunulabilmektedir. Toplu ulaşımların neredeyse hepsi sabahın erken saatlerine kadar çalıştıkları için ulaşım konusunda endişe verecek bir durum yoktur. Öğrenciler için en ekonomik ve eğlenceli son bir seçenek daha vardır: Yürümek. Özellikle İspanya sokaklarını yürüyerek keşfetmek size heyecan katmaktadır.

İspanya’da Konaklama

İspanya’da öğrenciler için konaklama seçenekleri: aile yanı konaklama, özel yurt konaklaması ve ev-apart kiralamadır En çok talep gören konaklama türleri ise yurt ve aile yanı konaklamadır. Madrid ve Barselona, diğer İspanya şehirlerine nazaran konaklama açısından daha pahalıdır. Yurt konaklamasında öğrenci, birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle bir arada bulunabilmektedir. Aile yanı konaklamada ise yerel bir aile ile konaklayan öğrenci, İspanya kültürünü ve İspanyolcayı yakından yaşamaktadır. İspanya’da kurs sürenize bağlı olarak konaklama rezervasyonu yapabilirsiniz. Bunun haricinde İspanya’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama €700 - €1.300, 4 haftalık ev-apart kiralama €350 - €1.000, 4 haftalık aile yanı konaklama ortalama €800 - €1.200 arasında değişiklik göstermektedir.

İspanya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

İspanya’da eğitim alacak olan öğrencilerin vize başvurusundan önce sağlık sigortası alması zorunludur. İspanya'da sağlık hizmetleri kaliteli ve yaygın olarak bulunmaktadır. İspanyol vatandaşlarının ücretsiz sağlık hizmeti olmasına rağmen, İspanya'da okuyan uluslararası öğrenciler sağlık sigortası satın almak zorundadır. Ülkemiz vatandaşlarının yapacağız vize başvurusunda minimum €30.000 teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılması yeterlidir. Bu sigorta; sizin acil durumlardaki durumunuzu kapsamaktadır.

İspanya’da Sosyal Yaşam

İspanya’da sosyal yaşam denilince akla gelen ilk şey Siesta’dır. Siesta; gündüz 12.00 – 16.00 arasında yapılan ara tatildir. Bu saatler arasında dükkanlar tamamen kapalıdır ve hizmet yoktur. Fakat genel olarak Barcelona ve Madrid’de geçerli olmaz. İspanya’ya yaz döneminde seyahat ediyorsanız sıcaklara hazır olmalısınız. İspanya’nın muhteşem mutfak kültürünü es geçmek olmaz. Dünya’ya “tapas”ı tanıtmış olsalar da bunun haricinde muhteşem Michelin yıldızlı restoranlarında enfes yemekler tadabilirsiniz. Ülke aynı zamanda futboluyla da meşhurdur. FC Barcelona, Real Madrid gibi dünyaca ünlü spor kulüplerinin anavatanı olan ülkede futbolu da canlı canlı hissedebilirsiniz. İspanya’da gece hayatı da eğlencelidir. Gece kulüpleri genellikle gece 03.00’te açılmaktadır.

Öğrenci Vizesi – Vize Uzatma

İspanya’da öğrenci vizesi iki şekilde mümkündür. 90 güne kadar olan C tipi vize (Schengen) ve 90 günden uzun olan D tipi vize (Uzun Süreli). Eğer öğrenci 90 güne kadar bir eğitim alacaksa Schengen vizesine başvurabilir yada yeşil pasaport sahibi ise 90 güne kadar eğitim alabilir. 90 günden kısa süre eğitim almak için, İspanya’nın resmi vize aracısı olan BLS International’a şahsen başvurmanız gerekmektedir. 90 günden uzun bir eğitimi olacaksa uzun süreli eğitim vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusunun İspanya Başkonsolosluğuna şahsen yapılması gerekmektedir. Konsolosluğun sizden isteyeceği belgeleri hem Türkçe hem de İspanyolca olarak sunduğunuzda başvurunuz kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çalışma İzni

İspanya’da öğrencilere haftada 20 saatlik yarı zamanlı çalışma izni verilebilmektedir. Vize bitiminde İspanya içinden vize uzatmak mümkün değildir.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

İspanya’ya öğrenci vizesi başvurusu için pasaport, okul kabul belgesi, finansal dökümanlar, okul ücretini ödediğinize dair dekont, tam teşekküllü sağlık raporu gibi evraklar sunmanız gerekmektedir. Bu evrakları toparlayarak şahsi olarak İspanya’nın aracı kurumu olan BLS International Spain Visa’ya başvuru yapılması gereklidir. BLS International Spain Visa’dan telefonla veya online olarak randevu oluşturabilirsiniz. Eğitim süreniz 3 aydan uzun ise başvurularınızı şahsi olarak İspanya Başkonsolosluğuna yapmanız gerekmektedir. Önemli hususlardan biri; tüm önemli evraklarınızın İspanyolca’ya tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca; öğrenci vizesi ile İspanya’ya seyahat edecek olan öğrenciler İspanya’da 180 günden fazla kalacak iseler varış tarihlerinden itibaren 30 gün içerisinde yabancılar polisine başvuru yaparak İspanya oturum kartı almaları gerekmektedir. Bu oturum kartı banka işlemleri, toplu ulaşım, sağlık hizmetleri açısından gereklidir.

Banka İşlemleri

İspanya’da 3 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız banka hesabı açtırmanız gerekmektedir. İspanya bünyesinde hesap açtırabileceğiniz yerel ve uluslararası bankalar bulunmaktadır. Ülke genelinde bir banka hesabı açtırmak için randevu almanız gerekmektedir. Banka hesabı açmak için pasaport, geçerli vize, okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve oturum detaylarınızla birlikte şahsen başvurmanız gerekmektedir. Hatırlatmak gerekirse; her bankanın prosedürü farklıdır ve sizden farklı – detaylı evraklar talep edebilirler. Banka seçerken banka çalışanlarının İngilizce konuşma oranını da göz önünde bulundurmalısınız. Bazı bankalar hesap açma ücreti olarak sizden yaklaşık €30 - €50 isteyebilirler. Bunun bir kısmını yada bazı miktarını hesap kapatırken alma imkanınız vardır. İspanya’da en çok tercih edilen bankalardan bazıları: Banco Santander, BBVA, Caixa Bank, Deutsche Bank’tır. İspanya’daki bankaların bir diğer özelliği ise çalışma saatleridir. Ülkedeki bankalar hafta içi ve bazı bankalar cumartesi günleri de hizmet vermektedirler. Bankaların hepsi 08.30 ‘da açılıp 14.00 -14.30 gibi kapanmaktadırlar.

İspanya’ya Nasıl Gidebilirim?

İstanbul – İspanya arası uçuş mesafesi 3316 km’dir. 4 saat 30 dakika ile 5 saat arası sürmektedir. İspanya’ya olan karayolu mesafesi yaklaşık 4000 km’dir ve varış süresi tahmini olarak 38 – 40 saat civarındadır. Bu mesafe ve süre kalkış şehrine göre değişiklik gösterebilir. Aktarmasız uçuş mümkündür.

İspanya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İspanya vize başvurunuzun sonuçlanması 2 ile 4 hafta sürmektedir.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.