İtalya

Roma

 • Başkent

  Roma

 • Resmi Dil

  Italian

 • Nüfus

  60,36 milyon

 • Para Birimi

  Euro

Genel Bakış

Bir dili en iyi öğrenme yöntemi o dilin konuşulduğu ülkede hem eğitim alıp hem yaşamaktır. Çünkü dil ve kültür birlikte gelişen iki olgudur. Birbirinden ayrılamaz özellikleri olduğu için en verimli dil eğitimini o dilin ana dil olarak konuşulduğu yerlerde

İtalya’daki Dil Eğitimi Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Bir dili en iyi öğrenme yöntemi o dilin konuşulduğu ülkede hem eğitim alıp hem yaşamaktır. Çünkü dil ve kültür birlikte gelişen iki olgudur. Birbirinden ayrılamaz özellikleri olduğu için en verimli dil eğitimini o dilin ana dil olarak konuşulduğu yerlerde alabilirsiniz. Bu anlamda İtalyanca öğrenmek isteyen kişiler için en hızlı dil gelişimi İtalya’da dil okulu aracılığıyla dil eğitimi ve orada yaşam tecrübesiyle elde edilebilir. İtalya, tutkulu kültürü, sanatsal mirasları, nefes kesici manzaraları ve lezzetli ev tarzı yemekleriyle dünya çapında yoğun ilgi duyulan ülkelerden biri. Sene içerisinde çok fazla turist ağırlaması bunların başlıca sebepleri olarak gösterebiliriz. Zengin İtalyan Dili ve Kültürünü yaşayarak öğrenmek istiyorsanız sizin için en doğru seçim İtalya’da İtalyanca öğrenmek olacaktır. En düşük seviyeden üst seviyelere kadar her hafta eğitime başlayacağınız İtalyanca dil eğitimi programı bulunabilmekte. Sizlere sunduğumuz İtalyanca kurslar ile; Roma’da Colesseum’dan Aşk Çeşmesi’ne, Floransa’da müzeler ve sanat galerilerinden , Milano’da alışveriş ve modanın merkezi aynı zamanda büyüleyici mimari yapılarına kadar, hangi şehri seçerseniz seçin unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız.

İtalya’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

İtalya’da İtalyancayı öğrenmek isteyen herkes için kurs bulunmaktadır. Bu kurslar ders yoğunluğu, dil seviyesi ve bütçeye göre değişiklik göstermektedir. İtalya’da en çok talep gören kurslar seviyeye veya alınmak istenen eğitimin yoğunluğuna göre bu kurslar arasından seçim yapılabilmektedir. Tatilde İtalyanca, Genel İtalyanca, Yoğun İtalyanca ve sınav programları mevcuttur. İsterseniz birebir ders seçeneği ile eğitiminizi alabilirsiniz. Sınıfta öğrenci sayısı gitmek istediğiniz döneme göre değişiklik gösterir. Genel programların yanı sıra iş İtalyancası gibi farklı derslerde alabilirsiniz.

İtalya’da Dil Eğitimi Maliyetleri

İtalya’da dil eğitimi maliyetleri şehir bazlı olarak birbirine yakın olsa da özellikle yaşam ve konaklama açısından Roma, diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Burada şehir tercihiniz tamamen sizin nasıl bir ortamda hangi bütçe aralığında yaşamak istemenizle alakalıdır. Örneğin Floransa’da 4 haftalık İtalyanca kursu €720’dan €1200 arasında değişiklik gösterebilir. Piccola’da haftalık €495 - €800 ’dan başlamaktadır. Kurs ücretinize ek olarak; konaklama, sağlık sigortası, kayıt ücreti, materyal ücreti havalimanı karşılama gibi ek ücretler de yer almaktadır.

İtalya’nın Tarihi

İtalya yarımadasında yaşayan halkların antik çağlardan başlayarak günümüze kadar ulaşan tarihini kapsar. İtalya'nın Magna Grecia (Büyük Yunan kültürü) ve Etrüsklerle başlayan tarihi, Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu döneminde Bütün Akdeniz bölgesine egemen olmuş, Rönesans döneminde Avrupa sanatı, kültürü ve felsefesine damgasını vurmuştur. Orta Çağ ve Yeni Çağ boyunca kent devletler tarafından yönetilen İtalya ancak 1861 yılında birleşerek çağdaş anlamda bir devlet haline gelmiştir. NATO, AB, OECD gibi örgütlerin kuruldukları tarihlerden beri üyesi olan İtalya günümüzde Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.

İtalya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahra havasının yerleştiği mevsim olan yaz, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Kuzey İtalya, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz. Buradaki iklim kara iklimidir. Po Ovası kışın soğuk ve sislidir, yazın ise, boğucu nemli sıcaklar olur. Kuzey bölgesine doğru yağmurların sürekliliği artar. İlkbaharda daha çok yağış olur. Güneye doğru iklim daha da sıcaklaşır, kış ayları güneyde en yağışlı aylardır. Burada kışlar ılımandır yazlar sıcaktır. Ortalama sıcaklık ise kışın 1°C, yazın ise 25-26°C arasındadır.

İtalya’nın Popüler Şehirleri

Modern İtalya'nın başkenti olan Roma; antik anıtları, Ortaçağ kiliseleri, birbirinden güzel çeşmeleri, müzeleri ve Rönesans saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Özellikle dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen ve kentin önemli simgelerinden biri olan Kolezyum'la, Hristiyanlık'ın Katolik mezhebinin merkezi Vatikan'la, Antik Roma'nın tapınağı Pantheon'la dikkat çeken şehir, yerel lezzetleri ve gece hayatıyla da bugün hala Avrupa'nın en canlı noktalarından. Venedik, birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya'nın en güzel ve romantik yerlerinden biri. İtalya'nın “Yüzen Şehri” olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşsiz mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da ünlü. Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte mutlaka görülmesi gereken yerler ise Avrupa'nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası. Rönesans'ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa, dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Arno Nehri kıyısında yer alan şehirde İtalya'nın en görkemli katedrallerinden biri olan Santa Maria del Fiore, Medici Ailesi'ne ait Palazzo Vecchio, Battistero di San Giovanni Vaftizhanesi gibi Rönesans mimarisinin önemli örnekleri bulunuyor. Bunun yanında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi sanatçıları da yetiştiren şehirde Rönesans Dönemi'ne ait çok sayıda eser, tablo ve heykel de mevcut. Milan, Avrupa'nın hem sanatsal hem de maddi olarak en zengin şehirlerinden biri. Avrupa'nın en büyük metropoliten alanlarından biri olan kent, özellikle moda okulları ve modaya yön veren mağazalarıyla tanınıyor. Dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği tablosu ile dikkat çeken kent kültürel olarak da çok geniş bir mirasa sahip.

Ulaşım

İtalya’ya

Türkiye’den İtalya’ya ulaşımda en ideal yol uçaktır. Ülkenin uluslararası havalimanlarının başında Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı, Malpensa Havalimanıve Venedik Marco Polo Havalimanı gelmektedir. Türkiye – İtalya arası neredeyse her gün ülkemizden aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların süresi, kalkış yapılan şehre bağlı olarak ortalama 2 saat 25 dakika ile 4 saat 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye – İtalya arası karayolu ile yaklaşık olarak 30 saat sürmektedir.

İtalya’da

İtalya’da ulaşım seçtiğiniz ulaşım aracına göre değişikli göstermektedir. Ucuz alternatifler olarak bölgesel trenler ve otobüsleri tercih edebilirsiniz. Daha kısa süreli bir seyahat için ise hızlı trenler ve uçaklar tercih edilebilir. İtalya’nın şehirlerinde ulaşım ağı metro, tram, otobüs gibi bir çok seçeneğiniz bulunmaktadır. Tüm bu ulaşım ağları Google Maps gibi uygulamalarla senkronize bir şekilde çalışır ve trafik problemi olmadığı için zamanlama problemi yaşamazsınız.

İtalya’da Konaklama

Yurtdışında kaliteli eğitimi ve sunduğu imkanlarla öne çıkan bir ülke olan İtalya, bütçenize göre farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. İtalya’ da birçok dil okulu öğrenciler için yurt seçenğini sunmaktadır. Ancak bölgenden bölgeye ve şehirden şehire kontenjanlar ve fiyatlar değişebilmektedir. Yurt fiyatları €250 - €400 arasında değişebilmekte. Özel yurtlar için ise fiyatlar biraz daha yüksek olabilmekte. Aylık fiyatlar €350 - €600 arasında olmaktadır. İtalya’ da öğrenciler için konaklama seçeneklerinden bir diğeri de oda kiralamadır. Oda kiraladığınız zaman genellikle evde ki diğer bireylerle birlikte ortak alanları kullanırsınız. Odanı tek veya çift kişilik olabilir. Fiyatlandırmasını bu duruma istinaden olmaktadır. Eve ait masraflar (elektrik, su, doğalgaz gibi) genellikle kiraya dahil edilmektedir.

İtalya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

İtalya dünyanın en iyi ikinci sağlık sistemine sahiptir. İtalya'nın Ulusal Sağlık Hizmeti her şeyi kapsar ve İtalya'da yaşayan herkes yararlanabilir. Bu sağlık sigortasının yapılması zorunludur. Gitmeden önce öğrencilere rutin aşıları yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

İtalya’da Sosyal Yaşam

Günümüzde sanat, edebiyat, moda, yemek ve sinema başkenti olarak kabul edilen İtalya, yüzyıllar boyunca Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmış, Asya’dan Afrika’ya kadar dünyanın farklı noktalarına medeniyeti taşımış eşsiz bir kültür merkezidir. İtalya yemek kültürü denilince ilk aklımıza gelenler arasında birbirinden leziz pizzalar, ‘al dente’ kıvamındaki makarnalar ve soslar yer alır. Peynir, kahve ve şarap İtalyan mutfak kültürünün en önemli parçalarıyken zeytinyağı, domates, fesleğen ve balsamic sos olmazsa olmazlarındandır. İtalya’da çalışmak ya da eğitim almak için bulunuyorsanız; Nisan ayında Ladispoli’de yapılan Enginar Festivalini, Torino’da Kasım ayında gerçekleşen Çikolata Festivalini, Umbria’da Ekim ve Kasım aylarındaki Zeytin Festivalini ve Eylül ayında Bologna’da yapılan Patates Festivali kaçırılmaması gerekir.

Öğrenci Vizesi – Vize Uzatma

İtalya’da öğrenci vizesi iki şekilde mümkündür. 90 güne kadar olan C tipi vize (Schengen) ve 90 günden uzun olan D tipi vize (Uzun Süreli). Eğer öğrenci 90 güne kadar bir eğitim alacaksa Schengen vizesine başvurabilir yada yeşil pasaport sahibi ise 90 güne kadar eğitim alabilir. 90 günden kısa süre eğitim almak için, İtalya’nın resmi vize aracısı olan IDATA’ya şahsen başvurmanız gerekmektedir. 90 günden uzun bir eğitimi olacaksa uzun süreli eğitim vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusunun İtalya Başkonsolosluğuna şahsen yapılması gerekmektedir. İtalya’ya öğrenci vizesi başvurusu için pasaport, okul kabul belgesi, finansal dokümanlar, okul başvuru ücreti, tam teşekküllü sağlık raporu gibi evraklar sunmanız gerekmektedir. Ayrıca; öğrenci vizesi ile İtalya’ya seyahat edecek olan öğrenciler İtalya’da 90 günden fazla kalacak iseler varış tarihlerinden itibaren 8 gün içerisinde yerel postanelere giderek ikamet kartı doldurmaları gerekmektedir. Bu belge ile Emniyet Müdürlüğünden oturum kartı randevusu alınacaktır. Konsolosluğun sizden isteyeceği belgeleri hem Türkçe hem de İtalyanca olarak sunduğunuzda başvurunuz kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çalışma İzni

İtalya’da öğrenciler 6 aydan fazla bir eğitim alacaklarsa haftada 20 saatlik yarı zamanlı çalışma iznine sahip olurlar. Tatillerde ise tam zamanlı yani haftada 40 saat çalışma izinleri de olabilmektedir.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

İtalya, Schengen Anlaşması’nı, bütün sınırları itibariyle uygulamaktadır. Bu çerçevede, Schengen üyesi diğer AB ülkelerinde yasal biçimde ikamet eden vatandaşlarımız, pasaportlarını, oturma izinlerini ve feribot rezervasyonlarını ibraz etmek suretiyle vizesiz olarak İtalya’dan Schengen ülkelerine geçebilmektedirler.

Banka İşlemleri

İtalya’daki yeni evinize yerleşip birkaç derse katıldıktan sonra hayatın zorunlu pratiklerine yönelme gerekliliğinin farkına varıyorsunuz. Bunlardan en önemlilerinin başında İtalya’da öğrenci banka hesabı açmak geliyor. Çünkü günlük alışverişlerde, aylık kira ödemelerinizde, ailenizi veya bir yeri ziyaret etmek için uçak bileti almanızda yani kısacası hayatın her alanında kullanabileceğiniz bir banka hesabı açmanız gerekiyor. Öğrenciler, İtalya’da öğrenci banka hesabı açarak; para yatırma, para çekme, havale, EFT gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Öğrenciler; aldıkları bir burs varsa bu hesaba aktarabilir, kartları aracılığıyla market ve kafelerde alışveriş yapabilirler. İtalya’da öğrenci banka hesabı açmanın tek dezavantajlı yönü, Türk öğrencilerin ailelerinin bu hesaba para yatıramıyor oluşudur. Çünkü üniversite kartı, sadece AB üyesi ülkelerden para alımı ve gönderimine açıktır. Normal banka hesaplarına yapılan havale ve EFT’ler ise 1 hafta içinde gerçekleşir.

İtalya’ya Nasıl Gidebilirim?

İstanbul – İtalya arası uçuş mesafesi yaklaşık 2000 km’dir. 3 saat ile 3 saat 40 dakika arası sürmektedir. İtalya’ya olan karayolu mesafesi yaklaşık 2500 km’dir ve varış süresi tahmini olarak 24 – 28 saat civarındadır. Bu mesafe ve süre kalkış şehrine göre değişiklik gösterebilir. Aktarmasız uçuş mümkündür.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya vize başvurunuzun sonuçlanması 1 ile 4 hafta sürmektedir.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.