Malta

Valetta

 • Başkent

  Valetta

 • Resmi Dil

  maltese and english

 • Nüfus

  502.653

 • Para Birimi

  Euro

Genel Bakış

Malta, Türk öğrenciler tarafından İngilizce eğitim almak için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkede resmi dil Hem İngilizce hem de Maltaca’dır. Buna rağmen çoğu insan İngilizce konuşmaktadır.

Malta’daki Dil Eğitimi Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Malta, Türk öğrenciler tarafından İngilizce eğitim almak için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkede resmi dil Hem İngilizce hem de Maltaca’dır. Buna rağmen çoğu insan İngilizce konuşmaktadır. Malta ile Türk kültürü benzer özellikler sergilemektedir. Her iki toplum da konukseverdir. Her yaşa ve her seviyeye uygun okulların bulunması, anadili İngilizce olan okullara göre vize almasının kolay olması, iklim açısından Türkiye ile benzerliklerinin olması Malta’yı, Türk öğrenciler arasında popüler hale getirmektedir. Üstelik Malta’da dil eğitimi, Amerika ve Avrupa ülkelerine nazaran daha ekonomiktir. Zincir okulların yaklaşık 30 kadarının Malta’da şubeleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Malta’da alacağınız eğitim Amerika ve İngiltere’deki ile eş değerdir. Buradaki okullar ve eğitim kaliteleri FELTOM tarafından denetlenmektedir. Özellikle eğitim için yaz ayları tercih edildiyse hem eğitimin hem de güzel sahilleriyle Malta’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Malta’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

Malta’da her yaş öğrenci için uygun dil eğitimi seçenekleri bulunmaktadır. Seviyeye veya alınmak istenen eğitimin yoğunluğuna göre bu kurslar arasından seçim yapılabilmektedir.

Malta’da Dil Eğitimi Maliyetleri

Malta’da seçeceğiniz okula ve lokasyona bağlı olarak eğitim masraflarınız farklılık gösterebilmektedir. Genellikle dil okulları paket bazlı programlar hazırlamaktadır. Bu paketler öğrencinin eğitimi, konaklaması, havalimanı transferi, ders materyalleri ve bazı durumlarda uçak biletleri de dahil olmaktadır. Öğrenciler tarafından Sliema ve St. Julian’s yoğunluklu olarak tercih edilmektedir. Malta’da 4 haftalık paket genel İngilizce kursu €1600’dan başlamaktadır. Kurs ücretinize ek olarak; sağlık sigortası, kayıt ücreti, havalimanı karşılama gibi ek ücretler de yer almaktadır.

Malta’nın Tarihi

Malta’nın tarihinin Neolitik Çağ’ a kadar uzandığı bilinmektedir. Arapların Malta’yı 870 yılında fethetmesi Malta kültüründe önemli bir iz bırakmıştır. 1530 yılına kadar Malta, Sicilya'nın bir uzantısıydı. Malta'yı 1530'dan 1798'e kadar Malta St. John egemenliğinde kalmıştır. 1565 Büyük Kuşatmanın ardından, Şövalyeler Malta'yı yeni bir altın çağdan geçirerek 17. ve 18. yüzyıl Avrupa'sının kültürel sahnesinin önemli bir oyuncusu haline getirmiştir. Şövalyeler tarafından kiliseleri ve sarayları süslemek için görevlendirilen Caravaggio, Mattia Preti ve Favray gibi sanatçıların varlığıyla Malta Adaları'nın sanatsal ve kültürel yaşamları oluşturulmaya başlanmıştır. 1798'de Napolyon Bonaparte, Malta'yı Şövalyelerden devralmıştır. Maltalılar tarafından Fransızlara karşı kendilerine yardım isteyen İngilizler ile birlikte Malta, 1800 yılında ablukaya alınarak Fransızların varlıkları sonlandırılmıştır. Modern Malta 1974'te bir Cumhuriyet olmuştur. Adadaki yabancı askeri üsler 1979'da kalıcı olarak kapatılmıştır. Malta, Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne ve Ocak 2008'de Euro Bölgesi'ne katılmıştır.

Malta’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

Malta, Orta Avrupa’da Sicilya'nın güneyinde yer almaktadır. Yaklaşık 140 km kıyı uzunluğu vardır. Bu kıyılarda ise güzel plajlara sahip bir çok koylar ve limanlar mevcuttur. Malta, ılıman geçen kışı ve sıcak geçen yazı ile meşhurdur. Ülkede yağmur en çok Eylül ve Nisan arasında görülmektedir. Bu aylar haricinde ülke neredeyse hiç yağış almamaktadır. Malta’da hava sıcaklığı Kasım – Nisan aralığında ortalama 13 -15 derece iken, Mayıs- Ekim arasında ortalama sıcaklık 30 – 34 derece aralığında seyretmektedir.

Malta’nın Popüler Şehirleri

Malta’nın gözde şehirleri arasında; Valletta, Mdina, Sliema ve st. Julian’s yer almaktadır. Malta'nın başkenti ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Valletta, belki de ülkenin en çok ilgi göre şehridir. Tarihi yapısı, müzeleri, sanatsal etkinlikleri, anıt heykelleri, katedralleri ile adeta baş döndüren bir zarafeti vardır. Mdina, turistler ve Maltalılar tarafından "Sessiz Şehir" olarak anılmaktadır. Arabaların (sınırlı sayıda olanlar hariç) Mdina'ya girme izni yoktur ve Mdina’nın, dar sokaklarında ve ara yollarında yürüyen ziyaretçiler rahatlatıcı bir atmosferle buluşmaktadır. Mdina aynı zamanda Malta’nın eski başkentidir. Bir zamanlar Malta aristokrasisinin başkenti olan Sliema, şimdilerde ise kafelerin, barların, alışverişin, otellerin merkezi haline gelmiştir. Çoğu dil okulu bu bölgede bulunmaktadır. St.Julian's, Valletta'nın kuzeyinde yer alır ve çoğunlukla gelişen gece hayatı ve turistik aktiviteleri ile ünlüdür. Bünyesindeki gece kulüpleri, lüks otel ve restoranlarla özellikle yaz döneminde turistik etkinliği en fazla olan şehirdir.

Ulaşım

Malta’ya

Türkiye’den Malta’ya olan ulaşımda zaman ve maliyet olarak en ideal yol uçaktır. Ülkenin tek uluslararası havalimanı olan Luqa havalimanına, her gün ülkemizden aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşlar kalkış yapılan şehre bağlı olarak ortalama 2 saat ile 2 saat 30 dakika arasında sürmektedir.

Malta’da

Malta’da ulaşım çoğunlukla otobüs ile sağlanmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak istediğinizde de genellikle yarım saatte bir hareket eden otobüsler mevcuttur. Ada ülkesi olan Malta’da ulaşım – yürüyerek dahi olsa- gayet kolaydır. Özellikle yaz döneminde turistlerin ve öğrencilerin ilgisini çeken ülkede otobüs ağı gelişmiştir. Cazibe merkezlerinin neredeyse tümüne otobüsle ile ulaşmak mümkündür. Malta’da trafik İngiltere’de ki gibi bize göre ters şeritten akmaktadır. Malta’da ulaşım araçlarından ilk üçü; otobüs, araç kiralama ve bisiklettir. Otobüs biletlerini şoförlerden de temin edebilirsiniz. Öğrenciler için ise; 3 aylık geçerliliği bulunan öğrenci kartları mevcuttur.

Malta’da Konaklama

Malta’da öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. En çok talep gören konaklama türleri ise yurt ve aile yanı konaklamadır. Buna ek olarak bazı öğrenciler otel konaklamasını da tercih etmektedirler. Malta diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha küçük bir ada ülkesi olduğu için öğrencilerin konaklaması; şehir merkezi ve okullarına genelde yürüme mesafesinde olmaktadır. Yurt konaklamasında öğrenci, birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle bir arada bulunabilmektedir. Aile yanı konaklamada ise yerel bir aile ile konaklayan öğrenci, Malta kültürünü daha yakından yaşamaktadır. Malta’da konaklamalar genellikle kurs sürelerine eklenerek paket bir program halinde öğrencilere sunulmaktadır. Bunun haricinde Malta’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama €700 - €1.020, 4 haftalık ev-apart kiralama €475 - €800, 4 haftalık aile yanı konaklama ortalama €560 - €1.160 arasında değişiklik göstermektedir.

Malta’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Malta’da eğitim alacak olan öğrencilerin vize başvurusundan önce sağlık sigortası alması zorunludur. 2000 yılında Malta, Dünya Sağlık Örgütü'nün dünya sağlık sistemleri sıralamasında 5. Sıraya yerleşmiştir. Bünyesinde bulunan özel sağlık sistemi ve devlet sağlık sistemine sahiptir. Devlet sağlık sistemi tüm vatandaşlarına ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Ayrıca Malta, sağlık turizmi açısında da rağbet göre bir ülkedir. Öğrencilerin alması gereken sigorta standart €30.000 teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır. Öğrencinin isteğine bağlı olarak ek teminatlar eklenmektedir. Burada önemli bir nokta ise seyahat sağlık sigortanızın bitiş süresi seyahat bitiş sürenizden 15 gün fazla olmalıdır. Öğrencilerin almış olduğu sağlık sigortasının kapsamındaki durumları ise kabataslak şu şekilde belirtebiliriz: Seyahat esnasında yaşanan kaza, hastalık ya da yaralanma durumlarında gereken tedavi masraflarını karşılar. Ayakta ya da yatarak tedaviyi karşılar. Acil müdahale durumlarını karşılar.

Malta’da Sosyal Yaşam

Malta’da sosyal yaşam oldukça aktiftir. St. Julian’s’da ikamet ediyorsanız hareketli gündüz-gece hayatına dahil olabilirsiniz. Dil eğitiminiz için yaz dönemini tercih ettiyseniz, turistik olarak ülkeyi ziyaret edenlerle iletişim kurabilir ve her kültürden insanla tanışma fırsatı elde edebilirsiniz. Ayrıca ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunan kültürel yapıları ziyaret edebilir, dilerseniz renkli mağazalarda alışverişin büyüsüne kapılabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi – Vize Uzatma

Malta’da öğrenci vizesi iki şekilde mümkündür. 90 güne kadar olan C tipi vize (Schengen) ve 90 günden uzun olan D tipi vize (Uzun Süreli). Eğer öğrenci 90 güne kadar bir eğitim alacaksa Schengen vizesine başvurabilir yada yeşil pasaport sahibi ise 90 güne kadar eğitim alabilir. 90 günden uzun bir eğitimi olacaksa uzun süreli eğitim vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Bazı öğrenciler mevcut vizeleri veya yeşil pasaportlarından yararlanmak adına ilk etapta 3 aylık bir eğitim almaktadırlar. Daha sonra Malta’da eğitim uzatması yapıp okul yetkilileri ve eğitim danışmanları ile birlikte Malta’da vize uzatma da yapmaktadırlar. Malta’da oturum izni talebinde bulunmak isteyen öğrencilerin, Malta’da fiziki olarak 6 ay veya 6 aydan daha uzun süre ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Çalışma İzni

Malta’da çalışma izni, uzun dönem akademik eğitimlerde geçerlidir. Malta’da eğitim alan öğrenciler, eğitim süresinin ilk 90 gününde çalışamazlar. 90 gün bitiminde resmi olarak part time çalışma iznine sahip olurlar. Örneğin 8 aylık bir dil eğitimine gittiğinizde ilk 90 gün bitiminden sonra ülkede part time çalışma izni elde edebilmektedir. Malta’daki öğrenciler haftada maksimum 20 saat çalışabilmektedirler. Öğrencilerin çalışma izni alabilmek için €150 + €80 ücret ödemeleri gerekmektedir.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

Malta’ya öğrenci vizesi başvurusu için pasaport, okul kabul belgesi, finansal dökümanlar, vb. gibi evrakları toparlayarak başvuruda bulunmanız gerekmekte. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Banka İşlemleri

Malta’da banka hesabı açtırmak oradaki yaşantınızda size büyük kolaylık sağlayacaktır. Özellikle uzun süreli olarak Malta’ya giden öğrencilerin paralarını rahatlıkla muhafaza edebilmesi için bu işlem şarttır. Ülke genelinde bir banka hesabı açtırmak ortalama olarak 1-2 gün sürmektedir. Banka hesabı açmak için pasaport, geçerli vize, okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve oturum detaylarınızla birlikte şahsen başvurmanız gerekmektedir. Malta’da 30’a yakın banka bulunmaktadır. Bunlardan en popülerleri: HSBC, APS Bank, BNF Bank, Bank of Valletta.

Malta’ya Nasıl Gidebilirim?

İstanbul – Malta arası uçuş mesafesi 1386 km’dir. 2 saat ile 2 saat 30 dakika arası sürmektedir. Bu mesafe ve süre kalkış şehrine göre değişiklik gösterebilir. Aktarmasız uçuş mümkündür. Mesafe uzun olduğu için havayolu tercih edilmektedir.

Malta Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Malta vize başvurunuzun sonuçlanması 10 ile 15 gün sürmektedir.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.