Polonya

Varşova

 • Başkent

  Varşova

 • Resmi Dil

  dialect

 • Nüfus

  37,97 milyon

 • Para Birimi

  Polish Zloty

Genel Bakış

Yurtdışında eğitim, günümüz dünyasının en popüler konusudur. Üniversite hayatlarını farklı konularda çalışarak geçirmek isteyen veya ülkesi dışında bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler, Avrupa'da, ABD'de veya Kanada gibi ülkelerde dünyanın en popüle

Polonya’da Eğitim Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Yurtdışında eğitim, günümüz dünyasının en popüler konusudur. Üniversite hayatlarını farklı konularda çalışarak geçirmek isteyen veya ülkesi dışında bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler, Avrupa'da, ABD'de veya Kanada gibi ülkelerde dünyanın en popüler okullarını araştırır. Polonya'daki bazı okullar da dünyada adını duyurmuş okullar olarak bilinir. Bu okullarda öğrenci olmak ise okulun beklentilerine ve ülkedeki eğitim politikasına bağlıdır. Jagiellonian Üniversitesi ülkenin ilk üniversitesi olup 1364 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 800 yıllık eğitim geçmişi olan ülkede yaklaşık 400 üniversite İngilizce dilinde lisans veya yüksek lisans eğitimi verir. Farklı şehirlerde 1809 yılında tıp alanında, 1704 ve 1818’de sosyal bilimler alanında, 1826'da teknoloji, 1816 yılında yaşam bilimleri konusunda açılan üniversiteleri 1993 yılında açılan ilk özel okul ve diğer okullar takip eder. 2004 yılında ise film okulunun açılması ülkenin teknolojinin ve sosyal bilimlerin yanında sanata verdiği önemi de ortaya koymuştur. Her alanda konusunda uzman eğitimcilerin bulunduğu film çekiminden denizcilik, tarım, sosyal ve teknolojik bilimlere üniversiteler, uzun tarihi geçmişleriyle öğrencilere yeni bir perspektif kazandırır. İnşaat ve elektrik mühendisliği, elektronik ve bilgi teknolojisi, üretim ve çevre mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Felsefe, Sosyoloji, Tercümanlık, Tarım gibi bazı bölümlerin dili İngilizcedir. Ülkede İngilizce eğitim dilinde 1000'den fazla, Polonya dilinde 5000'den fazla programa sahip olan 300'den fazla üniversite bulunmaktadır.

Neden Polonya’da Lisans Eğitimi?

Genç yaşta yeni kültürler hakkında bilgi edinmenin ve bakış açılarını genişletmenin en iyi yolu, herhangi bir yabancı ülkeyi görmektir. Polonya, Doğu ve Batı kültürünün bir arada harmanlamayı başarmasıyla bu konudaki iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca eğitim ve konaklamanın ekonomik olması Polonya’da üniversite okumanın diğer bir avantajıdır. Ülke, zengin bir tarihi geçmişe ve kültüre sahiptir. Üniversitelerdeki ana avantaj, giriş sırasında sınav zorunluluğunun olmamasıdır. Bunun yanında seçilen bölümün Türk üniversitelerinden herhangi biriyle denk olması (YÖK denkliği) ayrıca önem taşır. Bu konuda genellikle üniversitenin ilk 1000’de olup olmadığına bakar. Ülkedeki birçok üniversite dünya kriterlerine göre ilk 1000’e girse de tercih yapmadan önce üniversitenin YÖK denkliği verip vermediğini iyi araştırmak gerekir. Bunun yanında tıp ve eczacılık dışında bazı lisans bölümlerinin 3 yıllık eğitim süresi, üniversiteyi daha erken bitirme şansı verir.

Polonya’da Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Polonya'da eğitim için lise diplomasının yeterli olmasının yanında öğrencilerin yeterli yabancı dil seviyesine sahip olması da önemlidir. Kabul için lise diploması, not ortalaması ve eğitim alacak derecede dil seviyesi yeterlidir Öğrencinin Polonya dili kullanılan bir bölüm seçmesi durumunda okul, öğrencinin o dili yeterli seviyede yazdığını, konuştuğunu ve anladığını ispatlayan ve geçerliliği olan dil okullarından birinden alınan dil sertifikası talep eder. İngilizce eğitim veren bölümlerde ise bazı okullar IELTS veya FCE sınavlarından geçer puan alınmış olmasını ister. Bazı durumlarda ise sadece okulun düzenlediği İngilizce yeterlilik sınavını geçmek yeterlidir.

Polonya’da Lisans Eğitimi Maliyetleri

Polonya’da herhangi bir üniversitede yüksek lisans eğitimi maliyeti bölüme, üniversitenin bulunduğu şehre ve üniversitelerin eğitim politikalarına göre değişir. Lisans eğitim maliyetleri yıllık ortalama €2.000 – €5.000 aralığındadır. Sağlık bölümlerinin ise yıllık fiyatları €7.500 - €15.000 arasında değişiklik göstermektedir.

Neden Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi?

Polonya’da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürer. Eğitimi İngilizce ya da Polonya dilinde olan bölümlerde dil seviyesi düşük olan öğrencilerden İngilizce eğitimlerini tamamlamaları beklenir. Bazı üniversiteler kendi bünyelerinde dil eğitimi verirken dil okulları da bu konuda alternatiftir. Polonya üniversiteleri herhangi bir lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansa devam etmek isteyen öğrenciler için de çeşitli çalışma alanları sunar. Bunun yanında Avrupa birliğine üye bir ülkeden alınan diploma öğrenciye farklı ülkelerde kariyer fırsatının da önünü açar.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Yüksek lisansa başlamak için TOEFL ve IELTS skoru etkili olsa da bu sınavları geçmek gibi bir zorunluluk yoktur. Polonya üniversitesinin herhangi bir yüksek lisans programının kabulü için sadece üniversite diploması, transkript, not ortalaması ve eğitime devam edebilecek bir dil seviyesi yeterlidir.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Maliyetleri

Yüksek lisans eğitim maliyetleri, seçilen bölüme üniversitenin bulunduğu şehre ve okulun eğitim politikasına göre değişkenlik gösterir. Yüksek lisans eğitim maliyetleri yıllık ortalama €2.500 – €7.500 aralığındadır

Polonya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Polonya’da eğitim almak isteyen bazı öğrencilerin dil seviyelerinin yeterli olmaması bir engel gibi görünse de ülke alanında uzman dil okullarında sunduğu dil hazırlık eğitimleri ile yeterli dil seviyesine ulaşma konusunda öğrencilere destek olur. Okulların dil beklentisi en az A1-A2 seviyesinde dil biliyor olmaktır. Belirtilen seviyede dil bilenler başvurdukları okuldan ön kabul alarak ya üniversitelerinde ya da farklı bir dil okulunda dil eğitimine başlayabilirler. Herhangi bir üniversiteye gitmeye karar veren ancak dil ile ilgili sıkıntısı olan öğrenciler, okula başlamadan önce İngilizce hazırlık okuluna devam ederek eksiklerini tamamlayabilirler. Ayrıca ülkede bulunan nitelikli Polonya dil okulu konusunda uzman kadrolarıyla dil konusunda öğrencilere destek olur. Hazırlık eğitim fiyatları €3.000 - €3.750 arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’nın Tarihi

Orta Avrupa'da bulunan Polonya'nın etkileyici bir tarihi vardır. Polonya tarihi 10. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Vistula nehri kenarında yaşayan Slav kabileleri farklı gruplara ayrılarak M.Ö. 2000 yıllarında doğu, batı ve güneye göç ederler. En büyük gruplardan olan Polanie diğer grupları kendi organizasyonu altında birleştirir. Böylece, Polonya'nın ilk devleti, Polanie grubu tarafından kurulmuş olur. Litvanya prensi Jagiellon ve Polonya kraliçesi Jadwiga, 1386'da evlendikten sonra ülke güç kazanır. Ancak Polonya ile Prusya, Rusya, Çekya, İsveç ve Osmanlı İmparatorluğu gibi diğer büyük devletler arasında çatışmalar başlar. Ülke uzun süren savaşlar sonunda gücünü kaybeder ve büyük devletler arasında paylaşılır. 1795'te ise siyasi olarak da tamamen ortadan kalkar. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden gücünü kazanan ülke, tekrar bağımsız bir devlet olur. Ülkede kısa süreli bir parlamenter demokrasi hakim olur. Ancak bir süre sonra Mareşal Pilsudski tarafından otoriter bir rejim kurulur. Ukraynalı, Beyaz Rus, Litvanyalı, Alman ve Rus gibi farklı azınlıklar ülkede yaşamaya devam ederken sosyal ve politik sorunlar da hız kesmeden devam eder. 1930’lu yıllarda Almanya ve Rusya’nın tekrar güç kazanması ile ülke bu iki devlet arasında paylaşılır. 1970 yılında yeni sınırları belirlenen ülke, uzun yıllar yaşadığı iç karışıklıklardan sonra 1989 yılında demokratik rejime geçer. 1999 yılında NATO’ya 2004 yılında ise AB’ye üye olur.

Polonya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

Polonya, Almanya'nın doğusunda, Orta Avrupa'da yer alan bir kuzey ülkesidir. Polonya'da üniversite okumak isteyen öğrencilerin Beyaz Rusya, Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Slovakya, Ukrayna'yı ziyaret etme şansları vardır. En yakın komşu 91 km ile Litvanya, en uzak komşusu 658 ile Çek Cumhuriyeti’dir. 4 mevsimi olan ülkede yaz ve kış olmak üzere 2 mevsimi vardır. Yazlar sıcak ve yağışlı olan ülkede kışlar soğuk ve uzun sürer.

Polonya’nın Popüler Şehirleri

Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ülkenin her şehri tarih koktuğu için Polonya'da yaşamak, Doğu ve Batı kültürünün bir arada yaşandığı şehirlerin tarihi dokusunu hissetmek anlamına gelir. Polonya'nın başkenti Varşova'dır. Şehir UNESCO dünya mirası listesinde yer almasının yanına ülkenin en modern ve en büyük şehri olarak bilinir. Şehirde yer alan birçok üniversite, öğrencilere farklı çalışma alanları sunar. 2. şehir, Baltık Denizi kıyısında bulunan Gdansk'tır. Polonya'nın en büyük limanıdır. 3. şehir olan Sopot, ülkedeki en küçük ve en büyüleyici şehirdir Ünlü plajlara sahip turistik bir şehir olup Avrupa'nın en uzun iskelesine sahiptir. 4. şehir ise cüceler şehri olarak bilinen Wroclaw'dur. Beşincisi şehir olan Krakow tarihi dokusu ile dikkat çeker. Piyanist filmi bu şehirde çekilmiştir. Diğer popüler şehirler; Lodz, Poznan, Szczecin, Lublin ve Katowice'dir. Polonya şehirleri kendine has özellikleri ve popüler üniversiteleriyle bilinir.

Ulaşım

Polonya Türkiye arasındaki hava yolu mesafesi 1910 km'dir. Karayolu mesafesi ise yaklaşık 21150 km'dir. Polonya'ya uçakla gidilebileceği gibi farklı alternatif ulaşım yollarının da olması avantajdır. Bununla birlikte en hızlı ulaşım şekli uçak yolculuğudur. İç hatlardaki gelişmiş metro, otobüs ve demiryolu ağı öğrencilerin hayatını kolaylaştırır.

Polonya ’ya

Türkiye’den Polonya’ya uçuş süresi uçuşun aktarmalı veya aktarmasız olması durumuna göre değişse de 2 ila 4 saat arası sürer. En büyük ve bilinen havalimanı olan Varşova Chopin havaalanına direkt ve aktarmalı birçok uçuş vardır. Havayolu taşımacılığı genellikle uluslararası seyahatlerde kullanılırken Varşova Chopin Havalimanı ülkenin tanınmış uluslararası havalimanıdır. Ayrıca Wroclaw, Gdansk, Katowice, Krakow, Lublin, Radom ve Poznan gibi şehirlerin kendi uluslararası havalimanlarının olması, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin ulaşımını kolaylaştırır. Polonya uçak bileti fiyatları da uçuşun direkt ya da aktarmalı olmasına ve havayolu şirketine göre değişkenlik gösterir. Uluslararası havalimanlarının hemen hemen her şehirde olması nedeniyle öğrenciler herhangi bir havayolu üzerinden Polonya uçuşları konusunda destek almakta zorlanmazlar. Hava yolunun yanında alternatif ulaşım şekli otobüs yolculuğudur. Otobüs ile seyahat yaklaşık 38 saat sürer. Bunun yanında özel aracı ile seyahat etmek isteyenler için seyahat süresi yaklaşık 21 saattir.

Polonya’da

Polonya’da yaşamaya başlayan öğrenciler ülkenin geniş bir toplu taşıma ağına sahip olduğunu görür. Yurtdışı ulaşımda olduğu gibi yurtiçi ulaşım konusunda da ülke oldukça gelişmiştir. Gdansk, Gdynia ve Szczecin'de büyük limanlarının yanı sıra Vistula nehri üzerinden de ulaşım mümkündür Ayrıca ülke, farklı hız ve konforda birçok yurt içi ve yurt dışı hizmeti veren Polonya Devlet Demiryolları gibi modern bir demiryolu alt yapısına sahiptir. Polonya'da ulaşım ağının çoğu devlete ait olsa da özel şirketlerin mevcudiyeti rekabeti arttırır. Ülkenin iyi olduğu diğer bir ulaşım ağı da belediye otobüs hizmetleridir. En büyük şehirden en küçük kasabaya kadar çoğu bölgeye kadar otobüs hizmeti hem kolay hem de ekonomiktir. Diğer ulaşım şekli ise ülkedeki en popüler ulaşım alternatifi olan tramvaydır. 14 farklı tramvay ağı ve metro gibi hızlı tramvay sistemi ile 30'dan fazla şehre kolayca ulaşılabilir. Gelişmiş ulaşım ağı öğrencilere bütçelerine göre seyahat olanağı sunar.

Polonya’da Konaklama

Polonya’da öğrenci olmak sadece teknik eğitim almaktan daha fazlasıdır. Ülkenin öğrencilere sunduğu imkanlar bilişsel ve kültürel olarak da gelişimlerine katkı sağlar. Öğrenci olmanın diğer önemli gerekliliği de barınmadır. Hemen hemen her üniversiteni 2 ya da 3 kişinin kaldığı yurt odalarının olması, diğer öğrencilerle ev paylaşımı, apart ev gibi farklı alternatifler konusunda da ülke öğrencilere geniş olanaklar sunar. Ev kirası, yurt ve apart maliyetleri ise üniversitenin bulunduğu şehir ve üniversiteye göre değişkenlik gösterir. Yine de Polonya'da ev kiraları pahalı değildir ve ülkede hayat ekonomiktir demek yerinde olur.Konaklama maliyetleri ev, yurt, apart olsa da öğrenci başına aylık €150 - €400 arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Sağlık da öğrencilik hayatı boyunca düşünülmesi gereken diğer bir konudur. Polonya'daki yabancı öğrenciler için sağlık sigortası zorunludur. Bu arada, AB ve AEA vatandaşlarının kendi Avrupa Sağlık Sigortası Kartlarını kullanmalarına izin verilir. Bu ülkeler dışında kalan diğer ülke vatandaşlarının Polonya'da sağlık sigortasına sahip olması gerekir. Böylece okul revirinden ve tıp merkezlerinden faydalanabilirler. Polonya’da geçerli olacak genel sağlık sigortaları ücretleri €130’dan başlamaktadır.

Polonya’da Sosyal Yaşam

Sağlık ve uygun fiyatlı konaklamanın yanı sıra, ülke yabancı öğrencilere çeşitli sosyal aktiviteler sunma konusunda da iddialıdır. Ülkenin hem Avrupa disiplini hem de Slav tarzı yaşamı hemen hemen tüm şehirlerde hissedilir. Ülkenin insan zenginliğini görmek açısından da Polonya da öğrencilik iyi bir deneyimdir. Özellikle üniversite yaşamı olan şehirler, farklı kültürlere hitap eden kozmopolit bir yaşam tarzı sunar. Tüm sezon boyunca klasik müzik, caz konserleri, farklı sokak şovları ve farklı kültürlere ait festivaller şehirleri her zaman canlı kılar. Herhangi bir Polonya üniversitesine kabul edilen öğrenciler, 200 yıllık amfilerde eğitim alma şansı yakalar. Ayrıca kendi alanlarında uzman olan profesörler tarafından verilen derslerde gerçek bir kültürel değişimi hissederler. Aynı zamanda, Polonya'da hem üniversite maliyetleri hem de yaşam diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomiktir.

Resmi Prosedürler

Polonya vize konusuna gelince Polonya'ya seyahat amacına bağlı olarak değişir. Turistik, eğitim, çalışma veya ziyaret, amaç ne olursa olsun, Polonya Vizesi almak için mutlaka vize başvurusu yapmak gereklidir. Polonya vize başvurusunun şartları; en az 2 boş sayfası olan ve en az 3 ay geçerli pasaport, min. 30.000 € sigorta teminatı, Polonya'ya seyahat nedenini açıklayan bir ön yazı, uçuş rezervasyon kopyası, otel rezervasyonu ve mali durum kanıtı olarak sıralanabilir. Bunlar genel başvuru belgeleridir. Ayrıca, çalışan veya öğrenci vizesinde duruma göre farklı belgeler istenir.

Öğrenci Vizesi

Polonya öğrenci vizesi için herhangi bir okulda öğrenci olmak veya okulu bitirmiş olmak gerekir. Bunu belgeleyen diploma ya da not ortalamasını gösteren belge ile birlikte kabul eden üniversiteden onay mektubu gereklidir. Yetişkinler için Polonya vize ücreti 80 € olup farklı vize türleri vardır. C tipi vize, 90 veya 180 gün için geçerli kısa süreli bir vizedir. D tipi vize, 1 yıl veya daha uzun süre geçerli olan uzun süreli bir vizedir. Öğrenciler programlarına göre vize türünü seçebilirler. Gerekli belgeleri tamamlayan ve bir eğitim kurumundan kabul mektubu alan öğrenciler, ülkelerindeki Polonya konsolosluğu veya büyükelçiliği aracılığıyla öğrenci vizesi için başvurabilirler. Polonya'ya geldikten sonra vizesi biten öğrencilerin geçici oturma iznine ihtiyacı olacaktır. Polonya'da kaldıkları süre boyunca yabancı öğrencilerin kimliklerini doğrulayan bir tür belgedir. Bu belge, geçerli bir pasaportla birlikte kullanıldığında ülkeye birden fazla vizesiz girişe izin verir.

Vize Uzatma/Oturum

Oturum belgesi, kısa süreli vizesi olan ancak daha uzun kalmak isteyenler için uygundur. Üniversiteden öğrenci belgesi alan ve gelirini belgeleyen öğrenciler, kolayca oturum belgesi alabilirler. Polonya'da üniversite okuyan öğrenciler iyi bir eğitimin yanında oturum koşullarını yerine getirdiklerinde okulu bitirdikten sonra ülkede ya da farklı bir Avrupa ülkesinde işe başvurabilme avantajından faydalanırlar.

Göçmenlik İşlemleri

Polonya’da eğitimini tamamlayan bütün öğrencilerin eğitim sonrası 1 yıl daha Polonya’da oturum ve çalışma izinleri vardır. Polonya’da vatandaşlıktan ziyade süresiz oturum daha gerçekçi bir hedef olacaktır. Polonya içerisinde 5 yıl boyunca bulunan kişilerin süresiz oturuma başvurma hakları vardır. Ancak öğrencilik amacıyla Polonya içerisinde geçen süre, yarısı kadar bu hesabın içerisine dahil edilmektedir. Örneğin; öğrenci olarak geçireceğiniz 3 yıl, süresiz oturuma başvuru için gerekli olan 5 yıl için 1.5 yıl sayılmaktadır.

Çalışma İzni

Polonya’da öğrenci olarak çalışmak isteyenlerin full-time (haftada 40 saat) çalışma izinleri vardır. Ancak hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin, hazırlık yıllarında geçerli olan bir çalışma izinleri yoktur.

3.ülkeye vize başvuru prosedürü

Polonya vizesi olan öğrenciler Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İtalya, Malta, İspanya, Hollanda gibi AB ülkelerine kolaylıkla seyahat edebilirler. Herhangi bir AB ülkesine seyahat etmek isteyen öğrencilerin gidecekleri ülkede kalış süreleri hakkında sınırdaki personele bilgi vermesi yeterlidir.

Banka İşlemleri

Polonya para birimi Zloty’dir. Öğrencilerin herhangi bir Polonya bankasında bir banka hesabı olması önemlidir. Sadece para transferi için değil, vize süresi dolduktan sonra oturum izni başvurusu için de gereklidir. Bazı uluslararası banka alternatifleri ve ayrıca yerel Polonya bankası öğrencilere tercih olanağı sunar.

Polonya Hangi Dili Konuşur?

Polonya’da Polonya lehçesi konuşulur. Ayrıca şehir merkezinde İngilizce de konuşulduğu için İngilizce iletişim kolaydır.

Polonya'ya Nasıl Gidilir?

Polonya'ya üniversite eğitimi almak, bir şirkette çalışmak, turistik ziyaret gibi sebeplerle gitmek mümkündür. Her durumda, vize zorunludur. Olası seyahat yolları 2-4 saat arası süren havayolu veya 21-38 saat arası süren karayoludur.

Polonya'da Nasıl üniversite Okunur?

Başvuru için lise diploması, transkript ve eğitim alabilecek dil seviyesi yeterlidir. Ayrıca öğrenciler nerede yaşamak istediklerine karar vermelidir. Üniversitelerin çoğunun yurtları olmasına rağmen apart ve öğrencilerin paylaştığı evler de alternatiftir.

Polonya Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Genellikle oturma izni, ibraz edilen belgelerin kabul edilmesinden sonraki 3 - 6 ay arasında onaylanmaktadır.

Polonya Okulları

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.