Rusya

Moskova

 • Başkent

  Moskova

 • Resmi Dil

  Russian

 • Nüfus

  144,4 milyon

 • Para Birimi

  Russian ruble

Genel Bakış

Rusça ikinci bir yabancı dil öğrenmek isteyenlerin son dönemde önem verdiği diller arasındadır. Rusya’nın geniş ticaret hacmi, Rusça’nın SSCB’den ayrılan tüm ülkelerde hala kullanılması.

Rusya'daki Dil Eğitimi Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Rusça ikinci bir yabancı dil öğrenmek isteyenlerin son dönemde önem verdiği diller arasındadır. Rusya’nın geniş ticaret hacmi, Rusça’nın SSCB’den ayrılan tüm ülkelerde hala kullanılması, Türkiye ve Rusya arasındaki düzelen ilişkilerin getirdiği canlanma gibi sebeple pek çok kişi Rusça öğrenmeye yönelmekte. Bir dili en iyi şekilde öğrenebilmenin en iyi yolu olan dilin anavatanında eğitim almak pek çok öğrenci ve aile tarafından kanıksandığından dolayı Rusya’ya dil okulu başvuruları günden güne artmaktadır. Rusya öğrenciler için farklı bir coğrafya olduğundan öğrenciler eğitim gördükleri süre zarfını oldukça keyifli bir şekilde geçirirler. Rusya; mimarisi, tarihi, edebiyatı, sanatı, müzeleri ve doğal güzellikleriyle öğrencilerin unutulmaz bir eğitim hayatı geçirmesini sağlayacaktır. Rusya; Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Puşkin Müzesi, köprüleri, bulvarları, eşsiz tarihi yapılarıyla öğrencilerin kendilerini vizyonel olarak geliştirmesine de imkan tanır. Rusya’da eğitim ve yaşam masrafları oldukça caziptir. Öğrenciler ülkede eğitim aldıkları süre zarfında aile bütçelerini zorlamazlar.

Rusya’da Dil Eğitimi Genel Kabul Şartları

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem dil eğitimi harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusya’da; Genel Rusça, İş için Rusça ve Birebir Rusça programları sunulmaktadır. Dil okullarına uzun ve kısa dönemli başvurular yapılabilmektedir. Her öğrenci eğitime başlamadan önce seviye belirleme sınavına alınır ve kendisine en uygun sınıfa yerleştirilir. Rusya’da Dil Eğitimi Maliyetleri Rusya’da dil okulu fiyatları Euro üzerinden yapılmaktadır. Kısa dönemde yüksek çıkan okul fiyatları eğitim süresi uzadıkça avantajlı hale gelmektedir, bu sebeple uzun süreli dil eğitimi paketleri daha ekonomiktir. Rusya’da yaşam maliyetleri Avrupa Birliği ülkelerine göre daha uygundur. Konaklama konusunda öğrencilerin talepleri üzerine aile yanı konaklaması ya da yurt, apart otel gibi konaklamalar sunulmaktadır. Ancak oraya alışmak ve kültürünü öğrenebilmek adına aile yanını tercih edebilirsiniz. Konaklama maliyetleri arasında ciddi farklılıklar bulunmamaktadır. Bazı okullarda aile yanı ve yurt konaklama fiyatları birebir aynıdır. 2 – 36 hafta arasında seçim yapabilme imkanı sunar. €500 - €9000 arasında değişiklik gösterebilir.

Rusya’nın Tarihi

Rusya tarihi Doğu Slavları'nın tarihleriyle başlar. Özellikle Rus tarihinin geleneksel başlangıç tarihi 862 yılında kuzeyde Vikingler tarafından yönetilen Rus devletinin kuruluşuna dayanmaktadır. Novgorod prensi Oleg 882 yılında Kiev'i ele geçirdi, böylece Doğu Slavları'nın kuzey ve güney topraklarını tek bir otorite altında birleştirmiş oldu. Devlet, 988 yılında Bizans aracılığıyla Hristiyanlık'ı benimsedi bu gelecek milenyum boyunca Bizans ve Slav kültürlerinin sentezi olan Ortodoks Slav kültürünün başlangıcı oldu.13. yüzyıldan sonra Moskova politik ve kültürel bir merkez oldu. Moskova Rus topraklarının birleşmesi için bir merkez haline geldi. 15. yüzyılın sonlarında Moskova kuzeydoğu ve kuzeybatı Rus prensliklerini birleştirdi ve 1480 yılında sonunda Moğol boyunduruğunu yıktı. Rusya büyük bir güçtü ve Napolyon'a karşı kazanılan zaferden sonra Avrupa'yı domine etti. Rusya I. Dünya Savaşı'nı savaşmaktayken monarşiden hoşnut olmayan Bolşevikler işçi ve köylü kitlelerini yanlarına alarak 1917 yılında Ekim Devrimini yaptılar. Bu tarihten sonra Rusya sosyalizme dayalı bir devlet yapısı oluşturdu. Eski Rusya İmparatorluğu'nun sömürgeleri olan birçok devleti de kapsayan Sovyetler Birliği'ni ilan etti. II. Dünya Savaşını Soğuk Savaş yılları izledi. Rusya'nın başını çektiği Sovyetler Birliği Doğu Avrupa'daki birçok devletle Varşova Paktını imzalayarak Doğu Bloku'nun önderliğini üstlendi. Batı Bloku ülkeleri de NATO örgütünü kurdular. Ancak ekonomik ve askeri açıdan Batı Bloku'nun gerisinde kalan Doğu Bloku 1990'lı yıllarda parçalandı. Bu parçalanmayı Sovyetler Birliği'nin kendisi de izledi. Bütün Sovyet Cumhuriyetleri birer birer bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1991 yılının Aralık ayında da Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti de bağımsız bir ülke haline gelerek Rusya Federasyonu'nu oluşturdu.

Rusya’nın Coğrafik Konumu ve İklimi

Rusya Federasyonunun umumi olarak iklimi kışları aşırı soğuk ve yazları sıcak ve kurak geçen kara iklimidir. Fakat geniş toprakların hepsinde aynı iklim görülmez. Bu bakımdan Rusya dört iklim bölgesine ayrılabilir: Kuzeyden güneye olmak üzere Soğuk-Tundra, Nemli Ormanlık (Tayga), Sıcak ve Çöl ile Astropikal İklim kuşaklarıdır. Rusya Federasyonu, dünyanın en kurak ülkelerinden biridir. Bütün topraklarının sadece dörtte birine yakın bir bölümü ortalama 500 mm kadar yağış alır. Bundan başka çoğu nemli bölgeler tarım için müsait sıcaklığa sahip değildir. Yağış miktarları ise yıldan yıla çeşitli farklılıklar gösterir. Batıdan doğuya doğru olan büyük hava akıntısı sebebiyle, Atlantik Okyanusu yakınlarındaki bölgeler mutedil okyanus iklimi etkisi altındadırlar. Buna mukabil, ülkenin Pasifik Okyanusu tarafı yılın altı ayı boyunca süren dondurucu ve karlı kara iklimine tabidir. Bütün ülkede, yaz ayları ise umumiyetle serin geçer. Ülke farklı coğrafyada bulunması dolayısıyla öğrencilere farklı doğa olaylarını deneyimleme fırsatı da tanır. Rusya’da Haziran-Temmuz arası gündüzler uzundur. Bu dönemde güneş hiç batmaz ve bu günlere ‘Beyaz Geceler’ adı verilmiştir. Beyaz Geceler gece boyunca gün ışığından faydalanmak mümkündür ve bu eşsiz bir deneyimdir.

Rusya’nın Popüler Şehirleri

Ülkenin başkenti olan Moskova, 10 milyonu aşan nüfusu, gösterişli mimarisi ve büyüleyici atmosferi ile Rusya’nın en gözde turizm hedeflerinden biri. Dünyanın önde gelen sanat, kültür ve turizm merkezleri arasında yer alan şehrin en ünlü turistik noktaları ise Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı ve Aziz Vasili Katedrali olarak biliniyor. Krasnodar Kray’ın yönetim merkezi olan Krasnodar, tarihi ve kültürel bakımdan oldukça zengin bir yerleşim yeri. Hareketli gece hayatıyla da ilgi odağı olan şehirde, Krasnodar Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Alexander Zafer Kemeri ve Alexander Nevsky Katedrali gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Bir buçuk milyonu bulan nüfusu ile Moskova ve St. Petersburg'dan sonra ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Novosibirsk, aynı zamanda Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti unvanını da taşıyor. Obi Irmağı kıyısındaki şehir, UNESCO Mirası Listesi’nde olan Altay Dağları, Ukok Yaylası ve St. Nicholas Şapeli ile adından söz ettiriyor.

Ulaşım

Rusya’ya

Türkiye’den Rusya’ya ulaşımda zaman ve maliyet olarak en ideal yol uçaktır. Ülkenin uluslararası havalimanları: Moskova, St. Petersburg, Riga’dır. Türkiye – Rusya arası her gün ülkemizden aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların süresi, kalkış yapılan şehre bağlı olarak ortalama 10 saat ile 7 saat 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya’da

Havaalanından şehre çeşitli ulaşım araçları ile ulaşılabilir. Çoğu zaman, düzenli bir otobüs, dolmuşlar ve özel taksi ile banliyö trenleri olabilir. Bazı büyük şehirlerde ekspres trenler havalimanı terminallerinde de çalışmaktadırlar. Otobüslerin ve taksilerin avantajları düşük ücret ve sık hareket aralıklı olmalarıdır (10-15 dakika). Bunları havaalanının yakınındaki toplu taşıma duraklarında bulabilirsiniz. Biletler, özel büfelerde veya sürücülerde satılmaktadır. Moskova hava alanlarından şehre otobüsle 55-150 ruble (yaklaşık 1-2$), minibüs ile - 75-120 ruble (yaklaşık 1-2$) için gidebilirsiniz. Diğer Rus şehirlerinde fiyatlar daha düşük. Hızlı trenler, genellikle yolcuları şehir merkezine götürmekte. Avantajlar arasında hız, konfor, bagaj için ekstra alan, sık trafik aralıkları (her 30 dakikada bir), farklı ücretler ve çevrimiçi bilet satın alma sayılabilir. Bir öğrenci sosyal kartıyla bir ay içinde seyahat etmek, normal bir seyahat kartından (şehre bağlı olarak değişiklik gösterebilir) 5 kat daha ucuzdur. Moskova'da, aynı zamanda, metro ile yapılan seyahatlere ek olarak, karayolu taşımacılığı için 1,5 saat boyunca sınırsız sayıda ücretsiz transfer içeren "90 dakika" tarifesinden bir seyahat bileti alabilirsiniz. Benzer fiyatlar diğer Rus şehirlerinde de geçerlidir.

Rusya’da Konaklama

Rusya’da öğrenciler için konaklama seçenekleri: aile yanı konaklama, özel yurt konaklaması ve ev-apart otel kiralamadır. En çok talep gören konaklama türleri ise yurt ve aile yanı konaklamadır. En ekonomik konut şekli birçok Dil Okulu, yabancı öğrenciler ile şehir dışından gelen öğrencilere yurt imkanı sağlamaktadır. Kural olarak, bunlar dil okuluna uzak olmayan 2-4 kişilik odalar. Kiralama fiyatları dil okulları tarafından belirlenir. Kiralanmış bir daireden çok daha ucuz olan yurtların fiyatları (dil okuluna, şehre bağlı olarak) değişiklik gösterebilmektedir. Aylık, dönemlik veya tüm akademik yıl için tutarı ödeyebilirsiniz. Bazı dil okulları uzun süreli ön ödemelerde indirim uygularlar. En pahalı daireler Moskova ve St. Petersburg'dadır. Şehir ne kadar küçükse ve başkentten ne kadar uzaksa kira o kadar ucuz olur. Yurt konaklamasında öğrenci, birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle bir arada bulunabilmektedir. Aile yanı konaklamada ise yerel bir aile ile konaklayan öğrenci, Rus kültürünü ve Rusça’yı yakından yaşamaktadır. Bunun haricinde Rusya’da ortalama 4 haftalık özel yurt konaklaması ortalama €500 - €2900, 4 haftalık ev-apart otel kiralama €800- 1500, 4 haftalık aile yanı konaklama ortalama €400 - €1000 arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya’da Sağlık Sistemi ve Yabancıların Erişimi

Rusya'daki yabancılara ücretsiz ilk yardım ve acil sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Yaşam ve sağlık için acil bir tehdit durumunda tıbbi yardım (kazalar, yaralanmalar, zehirlenmeler ve diğer koşullar) devlet tıbbi kurumlarının çalışanları tarafından sağlanmaktadır. (Doktorlar hastayı normal bir duruma getirir, daha fazla tedavi ancak bir sağlık sigortası veya ödeme varsa mümkündür). Diğer tıbbi hizmetler ücretlidir. Onları almak için, yabancı bir öğrencinin planlı tedaviyi kapsayan bir sağlık sigortası alması gerekir. Rusya'ya varışta, Rus hukukunda öngörülen asgari sağlık hizmetlerini kapsayan (poliklinik ve yatan hasta bakımı, hastaneye yatış, ulaşım dahil) gönüllü bir sağlık sigortası poliçesi (DMS) satın almanız ve çalışma yerinizin yakınında bulunan klinik ve hastanelerde veya ikametgâh kabul etmeniz gerekir. Bu durumda, doktora gittiğinizde, ödemenize gerek kalmayacak, bir öğrenci kartı (veya pasaport) ve poliçe ibraz etmeniz yeterli olacaktır.

Rusya’da Sosyal Yaşam

Rusya, gençler için çeşitli festivallere ev sahipliği yapıyor – müzik, tiyatro, spor, etnik, dil, vb. Genellikle öğrenciler sadece seyirci olmayıp aynı zamanda bu tür gösterilere doğrudan katılım sağlama şansı bulunuyor. Şarkı söyleyip, dans edebiliyorlar, performansta oynuyorlar, kısaca yeteneklerini gösterme şanslarını bulabiliyorlar. Dünyanın en iyi müze tiyatro ve operalarına sahip olan ülke büyük bir sanat mirasına sahiptir. Rusya’da Türk ehliyeti ile araç kullanabiliyor oluşunuz yaşam kalitesine büyük bir artı katabilmekte.

Rusya'da Öğrenci Vizesi – Vize Uzatma

Rusya öğrenci vizesi Rusya’da bulunan üniversitelerde dil okulu bölümlerinde eğitim görmek isteyen veya lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için geçerlidir. Rusya öğrenci vizesi Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma dolayısıyla günümüzde yürürlükte olan Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah pasaport sahiplerinin Rusya seyahatleri için vize almaları zorunluluğu yoktur. Belirtmiş olduğumuz bu durumun tam aksine Bordo pasaport sahiplerinin Rusya dil okulu vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Rusya’daki dil eğitimi görecek olan öğrencilerin üniversite tarafından pasaportlarının asılları alınır ve yerine geçerli olan bir belge verilir. Rusya dil okulu vizesi süresini uzatmanız mümkündür. Uzatılmasını istediğiniz öğrenci vizenizin tarihi Rusya’daki kurallara uygun olarak imzalanan üniversiteniz ile anlaşmış olduğunuz süre zarfını kapsar. Uzatmak istediğiniz vize süreniz bir sonraki uzatma için 1 seneyi geçmeyecek şekilde tasarlanır. Bu vize çok girişli olup ikamet edip kayıtta bulunduğunuz Rusya Federal Göç şubesi tarafından işleme alınır.

Rusya’ da Çalışma İzni

Rusya’ da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü

3. Ülkeye Başvuru Prosedürü Rusya’ya öğrenci vizesi başvurusu için pasaport, okul kabul belgesi, finansal dökümanlar, vb. gibi evrakları toparlayarak başvuruda bulunmanız gerekmekte. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Rusya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rusya vize başvurunuzun sonuçlanması 4 ile 14 gün sürmektedir. Vize görüşmelerine 6 ay önceden başvurulması gerekmekte.

SİZİ ARAYALIM !

Formumuzu doldurarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz.